Ruchem można leczyć!
Kiedy medycyna łączy się z aktywnością fizyczną
Już we wrześniu [21-23.09.2018] Warszawa, w ramach 7. Europejski Kongres Exercise is Medicine po raz pierwszy stanie się centrum wymiany wiedzy na temat tego najnowszego ruchu światowego, łączącego świat medycyny i sportu w walce z chorobami cywilizacyjnymi. Do stolicy Polski przyjedzie 35 prelegentów z całego świata, specjalistów w zakresie medycyny sportowej, genetyki, psychologii sportu, fitnessu. Podczas kongresu odbędzie także Pierwsza Europejska Konwencja Fitnessu Medycznego.
Ćwiczenia na receptę. Idea Exercise is Medicine czyli leczenie ruchem to prawdziwa rewolucja, która rozprzestrzenia się na całym świecie. Jej propagatorzy podkreślają, że ćwiczenia mogą pomagać nie tylko w profilaktyce chorób cywilizacyjnych, ale także pomagać pacjentom, którzy cierpią na choroby przewlekłe takie jak nowotwory, choroby układu sercowo-naczyniowego czy cukrzycę.
Potwierdzenia dla idei ExerciseisMedicine można poszukać w licznych badaniach, które pokazują, że aktywność fizyczna zwiększa wydolność organizmu, ogranicza ryzyko otyłości i zmniejsza zapadalność na wiele chorób. Jednym słowem osoby ćwiczące żyją dłużej.
Co istotne jednak ćwiczenia mogą również pomagać w powrocie do zdrowia. Opracowany przejrzysty system współpracy lekarza i trenera ze wsparciem dietetyka powinien być elementem leczenia chorób przewlekłych i cywilizacyjnych. Jak przekonują eksperci, którzy od lat wdrażają ten program w różnych krajach, ruchem można leczyć, a nawet wyleczyć, tylko trzeba wiedzieć jak.
150 minut tygodniowo. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca 150 minut wysiłku aerobowego o umiarkowanej intensywności tygodniowo lub 75 minut tygodniowo ćwiczeń o dużym nasileniu. W zależności od stanu zdrowia te normy mogą się różnić dla osób zmagających się z chorobami nowotworowymi. Wszystko zależy od etapu leczenia, samopoczucia osoby chorej i wyjściowej kondycji fizycznej.
7. Europejski Kongres Exercise is Medicine po raz pierwszy odbędzie się w Warszawie. W dwudniowej konferencji wystąpi 35 prelegentów i prezenterów z 7 państw Europejskich i ze Stanów Zjednoczonych, odbędzie się 27 wykładów, 8 masterclass oraz 8 warsztatów. Wydarzenie obejmie w swoim zakresie 4 duże wydarzenia: wykłady teoretyczne z zakresu medycyny i sportu, pierwsza Europejska Konwencja Fitnessu Medycznego, warsztaty Fitnessu Medycznego, a także akcja „Spacer po Zdrowie – zaproś swojego lekarza”
Organizatorem Kongresu jest Exercise is Medicine Polska i Fundacja Zaskoczeni Wiekiem. Nad jakością merytoryczną kongresu czuwa rada naukowa EIEIM pod kierownictwem prof. Juergena Steinackera z Uniwersytetu Ulm w Niemczech. Wśród prelegentów światowej sławy eksperci różnych dziedzin medycyny, fitnessu, zdrowia publicznego m.in. prof. Mirosław Wielgoś, prof. Tomasz Klupa, dr Hubert Krysztofiak, prof. Mark Stoutenberg, prof. Wojtek Chodźko-Zajko, prof. Anthony Perl.
Patronatem wydarzenie objął JM Rektor WUM prof. Mirosław Wielgoś, Polski Komitet Olimpijski., Uniwersytet SWPS, Instytut Matki i Dziecka w Warszawie.
Zapisy: www.exerciseismedicine.org/poland