W niedzielę 14 maja 2017 r. w Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu, na oddziale onkologii dziecięcej, odbył się już trzeci z serii warsztatów organizowanych przez nas, wspólnie z Fundacją Onkolandia pt. „Zamieniamy niezdrowe na zdrowe”. Tym razem gościem specjalnym i prowadzącym był
Grzegorz Łapanowski –
znany kucharz, kulinarny patriota i sympatyk orientalnych smaków w jednym. Ma hopla na punkcie zrównoważonego rozwoju i zdrowej żywności. działacz Slow Foodu, EFTE oraz Koalicji na rzecz Polski Wolnej od GMO. Autor pomysłu „Szkoły na widelcu”, czyli projektu edukacyjnego skierowanego do szkół i przedszkoli. Celem tego programu jest podniesienie jakości odżywiania w państwowych placówkach żywienia zbiorowego.
Ideą akcji “Zamieniamy niezdrowe na zdrowe” jest zmiana złych nawyków żywieniowych dzieci będących pacjentami Oddziału Onkologii. Wiemy, jak trudno zrezygnować z pysznych przekąsek, niestety najczęściej ubogich w składniki odżywcze, a wręcz pełnych niezdrowych dodatków, których powinno się unikać (szczególnie w trakcie leczenia!) – dlatego proponujemy inne rozwiązanie: na każdym spotkaniu uczymy się przygotowywać proste, ulubione przekąski w ich zdrowej wersji! Staramy się zainspirować dzieci i ich rodziców, że to co zdrowe może być tak samo smaczne, jak to co można kupić w dziale „przekąski”.
Grzegorz zaproponował koktajle mocy – czyli pełnowartościowy posiłek w formie pysznej przekąski – koktajlu.
Przepisy: Zielony koktajl mocy, Power Bowl, Lemoniada >>>>
Koktajle to płynne lub pół-płynne potrawy i przekąski, przygotowywane głównie z warzyw i owoców, które dokładne się razem miksuje.
Czemu warto pić koktajle? Koktajle są niezwykle zdrowe i wartościowe odżywczo (jeśli oczywiście nie dodamy do nich np. słodkich dodatków czy samego cukru). To idealny sposób na wzbogacenie codziennego menu o niezbędne składniki pokarmowe. Dzięki temu, że wykorzystać można w nich niemal wszystkie produkty, mogą okazać się pomocne w walce z wszelakimi dolegliwościami.
Jarmuż – właściwości antynowotworowe- podobnie jak brokuły i inne warzywa kapustne, jarmuż jest skarbnicą sulforafanu – przeciwutleniacza, który ma silne działanie antynowotworowe. Sulforafan może uchronić m.in. przed rakiem prostaty, płuc i jelita grubego. Liście jarmużu są skarbnicą białka, błonnika, witamin – przede wszystkim C i K, a także soli mineralnych – zwłaszcza wapnia i potasu.
Jarmuż zwiera też karotenoidy (beta karoten, luteinę, zeaksantynę) – przeciwutleniacze, które również hamują szkodliwe procesy oksydacyjne, a co za tym idzie – zapobiegają rozwojowi chorób nowotworowych.
Dzięki jedzeniu własnoręcznie robionych przekąsek unikamy niezdrowych dodatków np. syntetycznych emulgatorów, wzmacniaczy smaku, zbyt dużej ilości soli czy cukru, który ma niekorzystny wpływ na nasze zdrowie (nie tylko tuczy, zakwasza, czy kradnie z organizmu ważną witaminę B1, ale jest też odpowiedzialny za cukrzycę, arteriosklerozę, osłabienie odporności organizmu i próchnicę, niewskazany absolutnie przy chorobach nowotworowych!). Opierając swoje wyroby na świeżych owocach i warzywach, 100 % kakao, ksylitolu, czy nierafinowanych olejach korzystamy z ich niezwykłych wartości odżywczych, wspomagając tym samym proces leczenia i własne zdrowie.
Dziękujemy Grzegorzowi za wspaniały, inspirujacy warsztat, ekipie Szkoły na Widelcu za pomoc, Fundacji Onkolandia i jak zwykle hurtowni VEGAMARKET za wsparcie nas wspaniałymi , eko , organicznymi , zdrowymi produktami – hiszpańskiej linii AMANDIN i czeskiej NOMINAL.