Termin: 25 maja 2019 (sobota), godz. 11:00 – 13:00
Adres: Centrum Kultury Wilanów, ul. Radosna 11, 02-956 Warszawa
Koszt: wstęp wolny / dobrowolna darowizna, podziękowanie za warsztat 20 zł
Zapisy: warsztaty@backup.fundacjabadz.pl / liczba miejsc ograniczona
Warsztat wprowadzający do podejścia CforC (Compassion For Cancer – współczucia). Prowadzenie: Julia E. Wahl.
Warsztat podzielony będzie na dwie części. Pierwsza wprowadzenie teoretyczne – czym jest współczucie, co daje praktyka uważności w oparciu o wyniki badań. Część druga, praktyka – ćwiczenia kontemplacyjne, medytacje, praca z ciałem, oddechem, praca wyobrażeniowa.
Warsztat kierowany jest do osób z doświadczeniem choroby nowotworowej lub każdej innej choroby przewlekłej, ich rodzin przyjaciół, lekarzy i osób pracujących z pacjentami doświadczającymi bólu fizycznego i emocjonalnego. Trening współczucia wspiera też osoby z bólem somatycznym, potrzebujących wsparcia natury emocjonalnej, pracy nad tym co trudne w emocjach i myślach.
Obecnie podejście (i związane z nim ćwiczenia) jest z sukcesem stosowane w psychoterapii, trening współczucia znacznie zmniejsza poczucie wstydu, samokrytykę, depresję oraz lęk, a także wspiera układ odpornościowy, hormonalny, układ krążenia.
Współczucie jest sercem uważności i oznacza „wrażliwość na cierpienie siebie i innych, a jednocześnie głębokie zaangażowanie dotyczące jego zmniejszenia”, a zatem jest to „wrażliwa uwaga /świadomość plus motywacja” (Gilbert, 2010) i działanie.
Innymi słowy, współczucie stanowi umiejętność rozpoznawania naszego własnego dyskomfortu, trudności czy bólu (emocjonalnego lub fizycznego), czy też tych samych doznań u innych osób, w celu podjęcia kroków zmierzających do złagodzenia naszych trudności.
Julia E. Wahl – psycholog, psychoterapeuta (szkolenie psychoterapeutyczne w nurcie integracyjnym w Manchester Institute for Psychotherapy, Manchester, Wlk. Brytania, u Richarda Erskine’a, PhD z Institute for IntegrativePsychotherapy, Nowy Jork, USA), założyciel i dyrektor The Mind Institute (www.mindinstitute. com.pl), trener podejścia uważności (mindfulness) oraz współczucia (compassion). Jedna z założycielek Polskiego Towarzystwa Mindfulness. Przeprowadziła ponad 40 edycji 8-tyg. Treningu Uważności w Warszawie, Poznaniu, Szczecinie, Toruniu, Gdańsku, Nottingham oraz Derby. Przez kilka lat pracowała w Szpitalu MSW w Otwocku na Oddziale Leczenia Zaburzeń Nerwicowych, gdzie prowadziła terapię indywidualną, grupową, warsztaty na temat złości. Superwizowała się u Marii Marquardt (Katowicki Instytut Psychoterapii) oraz Christophera Germera, PhD (Harvard Medical School). Obecnie prowadzi program (Compassion for Cancer – CforC) wsparcia dla pacjentów onkologicznych w oparciu o podejście współczucia (Compassion-FocusedTherapy – CFT) w ramach doktoratu na University of Derby.
Zapraszamy Fundacja „Bądź” Małgosi Braunek