Bądź na bieżąco

Co oznacza, że mózg jest neuroplastyczny? Wyjaśnia lek. med. Elżbieta Dudzińska

Poniżej fragment książki Oriny Krajewskiej pt.”Holistyczne ścieżki zdrowia” (Wydawnictwo Sensus, 2018) i rozmowy z lek. med. Elżbietą Dudzińską, rozdział WPROWADZENIE DO MEDYCYNY INTEGRALNEJ

Neuroplastyczność oznacza strukturalne i czynnościowe zmiany w mózgu, które zachodzą pod wpływem doświadczeń, myśli, zachowania lub celowego treningu. Stale pogłębiane odkrycia związane z neuroplastycznością są rezultatem dziesiątek lat badań, które m.in. dotyczyły mapowania kory mózgowej, rehabilitacji pacjentów po udarach mózgowych i wypadkowych uszkodzeniach mózgu. Pacjenci, którzy doznają udaru mózgu lub innego — na przykład spowodowanego wypadkiem — zniszczenia konkretnych części tkanki mózgowej, doświadczają ubytków funkcji czy to psychicznych, czy motorycznych. Wielu z tych pacjentów poddanych rehabilitacji (często długiej i żmudnej) odzyskuje wszystkie lub większość tych funkcji, mimo że część mózgu pozostaje uszkodzona czy (według dzisiejszej wiedzy medycznej) nieodwracalnie zniszczona. Dzieje się tak dlatego, że zdrowe i dobrze funkcjonujące części mózgu mają zdolność przejmowania lub uczenia się tych utraconych funkcji.

Zwłaszcza psychologiczne i neurobiologiczne badania ostatniej dekady znacznie poszerzyły naszą wiedzę o funkcjonowaniu mózgu. Niegdysiejsi sceptycy muszą przyznać, że mózg może się zmieniać.

Najnowocześniejsze narzędzia badawcze mózgu, takie jak funkcjonalny rezonans magnetyczny, spektroskopia w podczerwieni i elektroencefalografia ilościowa, potwierdziły działanie terapii umysł – ciało i wciąż bardziej precyzyjnie odkrywają jej mechanizmy. Bardzo dużo w tym zakresie wniosły badania profesorów Richarda Davidsona i Daniela Siegla, autora książki The Mindful Brain.

Znakomitą książką na ten temat jest także Mózg zmienia się sam Normana Doidge’a, która została wydana po polsku w 2017 roku. Podtytuł brzmi Innowacyjne techniki przywracania prawidłowych funkcji mózgu bez operacji i leków. Dr Doidge, wybitny psychiatra i naukowiec, opisuje wiele fascynujących przypadków pacjentów w aspekcie neurorehabilitacji. Przedstawia tym samym zestaw możliwości adaptacyjnych ludzkiego mózgu, dając każdemu z nas, jak i całemu rodzajowi ludzkiemu, wielką nadzieję na przyszłość.

Lek. med. Elżbieta Dudzińska uzyskała tytuł doktora na Akademii Medycznej we Wrocławiu oraz dyplom w zakresie medycyny integralnej na Uniwersytecie Arizona w Stanach Zjednoczonych. Ukończyła liczne kursy i szkolenia dla trenerów oraz zdobyła certyfikaty  w Instytucie Medycyny Behawioralnej: Center for Mindfulness  in  Medicine  przy University of Massachusetts Medical School w Stanach Zjednoczonych (certyfikaty z zakresu technik redukcji stresu). Od dwunastu lat zajmuje się również działalnością edukacyjną w obszarze zdrowia i prewencji chorób. Prowadzi szkolenia i wykłady z zakresu możliwości umysłu, stresu i technik redukcji stresu, zdrowia, stylu życia i diety, snu (m.in. „Jak sobie radzić ze stresem”, „Styl życia i jego wpływ na zdrowie”, „Jesteś tym co jesz”, „Jesteś tym co myślisz”, „Ciało i umysł nierozłączna para. Wpływ umysłu na nasze życie i zdrowie”, „Jak sobie radzić ze stresem i wypaleniem zawodowym”, „Komunikacja z pacjentem”, „Zdrowy sen, jako niego zadbać”, „Odporność organizmu, co ją determinuje”).

Zapisz się na newsletter

Wyślemy porcję porad, inspiracji i zaprosimy na wydarzenia organizowane przez naszą fundację

Szanujemy prywatność naszych subskrybentów i zapewniamy, że podane dane tj. adres e-mail będzie używany wyłącznie do celów związanych z wysyłaniem informacji o działaniach Fundacji Małgosi Braunek „Bądź”. Wypełniając formularz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych związanych z komunikacją elektroniczną. Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Fundacja Małgosi Braunek Bądź” z siedzibą przy ul. Husarii 32, w Warszawie (02-951) dowiedz się więcej
© 2016 Fundacja Małgosi Braunek „Bądź”. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Realizacja: PureWeb