Ciało

Indukcja apoptozy w komórkach

Wskutek prac Działu Badawczego Stomadentu (przy współpracy z Nanolaboratory Nantes) opatentowano wynalazek „Sposób indukcji apoptozy w komórkach nowotworowych”.

„Przedmiotem wynalazku jest sposób indukcji apoptozy w komórkach nowotworowych, szczególnie jelita grubego i białaczki limfoblastycznej. Istotą wynalazku jest sposób indukcji apoptozy w komórkach nowotworowych, polegający na tym, że na komórki nowotworowe oddziaływuje się solą fizjologiczną po obróbce w reaktorze plazmowym. Do indukcji apoptozy w komórkach nowotworowych jelita grubego i białaczki limfoblastycznej zastosowano sól fizjologiczną poddaną działaniu niskociśnieniowej i niskotemperaturowej plazmy.

Badania fizykochemiczne wykazały jednoznacznie, iż sól fizjologiczna poddana działaniu niskociśnieniowej i niskotemperaturowej plazmy zmieniła istotnie swoje właściwości w porównaniu do jej odpowiednika niepoddanego plazmowaniu a zakresie pH, przewodności ektrolitycznej i napięcia powierzchniowego.

Apoptoza, czyli zaprogramowana śmierć komórki ogrywa istotną rolę w utrzymywaniu prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jej brak lub zaburzenie jej funkcjonowania mogą mieć poważne skutki, prowadzące do procesu nowotworzenia. Komórki nowotworowe to takie, które nie ulegają apoptozie. Stosowana obecnie chemioterapia w głównej mierze oparta jest na lekach cytotoksycznych  wywołujących poważne w skutkach działania niepożądane.

Indukcja apoptozy solą fizjologiczną, w porównaniu do stosowania leków lub przeciwciał, odznacza się relatywnie prostszą procedurą z mniejszymi nakładami finansowymi i brakiem następstw niepożądanych terapii. Proponowane zastosowanie plazmowej soli fizjologicznej może mieć kluczowe znaczenie w medycynie do ograniczania wzrostu nowotworów oraz innych procesów chorobowych, w których apoptoza odgrywa kluczową rolę. Zastosowanie tej metody może przyczynić się do redukcji kosztów leczenia i zmniejszenia działań niepożądanych”.

 

Zapisz się na newsletter

Wyślemy porcję porad, inspiracji i zaprosimy na wydarzenia organizowane przez naszą fundację

Szanujemy prywatność naszych subskrybentów i zapewniamy, że podane dane tj. adres e-mail będzie używany wyłącznie do celów związanych z wysyłaniem informacji o działaniach Fundacji Małgosi Braunek „Bądź”. Wypełniając formularz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych związanych z komunikacją elektroniczną. Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Fundacja Małgosi Braunek Bądź” z siedzibą przy ul. Husarii 32, w Warszawie (02-951) dowiedz się więcej
© 2016 Fundacja Małgosi Braunek „Bądź”. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Realizacja: PureWeb