Bądź na bieżąco

Na czym polega integralne, holistyczne podejście do zdrowia? Wyjaśnia lek. med. Elżbieta Dudzińska

Holizm zakłada, że świat stanowi całość
niedającą się sprowadzić do sumy części.
Medycyna holistyczna opiera się na założeniu,
że stany umysłu, ducha i ciała wzajemnie
wpływają na siebie i że należy leczyć
cały organizm, a nie tylko jego chorą część

na podstawie „Słownika języka polskiego”, PWN

Poniżej fragment książki Oriny Krajewskiej pt.”Holistyczne ścieżki zdrowia” (Wydawnictwo Sensus, 2018) i rozmowy z lek. med. Elżbietą Dudzińską, rozdział WPROWADZENIE DO MEDYCYNY INTEGRALNEJ

Orina Krajewska: Na czym polega integralne podejście do zdrowia?

Elżbieta Dudzińska: Aby odpowiedzieć na to pytanie, warto zatrzymać się na chwilę nad definicją zdrowia. Proszę się zastanowić, jak każdy z nas rozumie i definiuje sam dla siebie słowo „zdrowie”. Zdrowie to osobista sprawa. Każdy z nas rozumie je na swój sposób. WHO (World Health Organization) określa zdrowie jako „stan kompletnego, fizycznego, mentalnego i socjalnego dobrostanu, a nie tylko brak choroby czy ułomności”. Wśród wielu definicji zdrowia właśnie ta, zaproponowana w 1948 roku przez WHO, cieszy się coraz większym uznaniem. To pokazuje, jak bardzo zmieniła się globalna percepcja zdrowia, która wyewoluowała z rozumienia zdrowia jako „braku choroby” do znacznie szerszej koncepcji zapobiegania chorobom i utrzymania dobrostanu. Organizm człowieka to niezwykle złożony system zbudowany z bardzo wielu układów. Są one wzajemnie połączone, współzależą od siebie i komunikują się ze sobą. Na przykład układ nerwowy jest połączony z jelitami, układem immunologicznym, endokrynnym i limfatycznym, a układ pokarmowy zawiera więcej neurotransmiterów niż cały system nerwowy. Oprócz tych wzajemnych współzależności mamy do czynienia z genetycznym polimorfizmem i epigenetycznymi wyzwaniami, czyli zmianami generowanymi w naszym genomie między innymi przez takie czynniki jak toksyny, infekcje czy własny mikrobiom. Indywidualna dieta i biochemia są różne, a umysł, ciało, emocje i duchowość wzajemnie na siebie wpływają. W obliczu tych faktów zintegrowane podejście do zdrowia ma głęboki sens, ponieważ pozwala na jak najszersze spojrzenie na zdrowie jednostki.

O.K: Na podstawie integralnego podejścia do zdrowia wykształcił się nurt tzw.medycyny integralnej. Jakie są jej założenia?
Określenia „medycyna integralna” i „integralne zdrowie” mogą mieć swoiste znaczenie dla różnych osób. Medycyna integralna to kompleksowe podejście mające na celu utrzymanie zdrowia w jak najlepszym stanie. To zarazem partnerska współpraca z pacjentem w przypadku choroby poprzez połączenie optymalnych, naukowych metod leczenia i zapobiegania z pełną koncentracją na potrzebach jednostki. Przy takim podejściu pacjent powinien czuć się bardziej efektywnym „menedżerem” własnego zdrowia, dobrostanu, a także procesu leczenia. Centrum Medycyny Integralnej Uniwersytetu Arizona definiuje ją jako medycynę, która generuje i wspiera proces zdrowienia, biorąc
pod uwagę całą osobę i wszystkie aspekty stylu życia. Szczególny nacisk kładzie na relację pomiędzy lekarzem a pacjentem. Przewiduje wykorzystanie wszystkich optymalnych terapii naukowych, przyznając pierwszeństwo metodom naturalnym i mniej inwazyjnym — oczywiście, jeśli to możliwe i słuszne w danym przypadku.

Oto pięć kluczowych wymiarów medycyny integralnej:
1. Szeroka definicja zdrowia — obejmuje czynniki fizyczne, mentalne, emocjonalne i duchowe pozwalające na zrozumienie, co czyni daną osobę zdrową.
2. Szeroki zakres interwencji — od profilaktyki, poprzez leczenie, do rehabilitacji i zdrowienia.
3. Koordynacja procesu leczenia — nacisk na współpracę między lekarzami, zespołami i instytucjami.
4. Pacjent w centrum uwagi — indywidualizacja podejścia, pacjent i lekarz są partnerami w procesie leczenia.
5. Szeroki zakres metod leczenia — tradycyjne i niekonwencjonalne metody leczenia, które pomagają pacjentowi utrzymywać i odzyskiwać zdrowie.

Lek. med. Elżbieta Dudzińska uzyskała tytuł doktora na Akademii Medycznej we Wrocławiu oraz dyplom w zakresie medycyny integralnej na Uniwersytecie Arizona w Stanach Zjednoczonych. Ukończyła liczne kursy i szkolenia dla trenerów oraz zdobyła certyfikaty  w Instytucie Medycyny Behawioralnej: Center for Mindfulness  in  Medicine  przy University of Massachusetts Medical School w Stanach Zjednoczonych (certyfikaty z zakresu technik redukcji stresu). Od dwunastu lat zajmuje się również działalnością edukacyjną w obszarze zdrowia i prewencji chorób. Prowadzi szkolenia i wykłady z zakresu możliwości umysłu, stresu i technik redukcji stresu, zdrowia, stylu życia i diety, snu (m.in. „Jak sobie radzić ze stresem”, „Styl życia i jego wpływ na zdrowie”, „Jesteś tym co jesz”, „Jesteś tym co myślisz”, „Ciało i umysł nierozłączna para. Wpływ umysłu na nasze życie i zdrowie”, „Jak sobie radzić ze stresem i wypaleniem zawodowym”, „Komunikacja z pacjentem”, „Zdrowy sen, jako niego zadbać”, „Odporność organizmu, co ją determinuje”).

Zapisz się na newsletter

Wyślemy porcję porad, inspiracji i zaprosimy na wydarzenia organizowane przez naszą fundację

Szanujemy prywatność naszych subskrybentów i zapewniamy, że podane dane tj. adres e-mail będzie używany wyłącznie do celów związanych z wysyłaniem informacji o działaniach Fundacji Małgosi Braunek „Bądź”. Wypełniając formularz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych związanych z komunikacją elektroniczną. Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Fundacja Małgosi Braunek Bądź” z siedzibą przy ul. Husarii 32, w Warszawie (02-951) dowiedz się więcej
© 2016 Fundacja Małgosi Braunek „Bądź”. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Realizacja: PureWeb