Poco a Poco oznacza krok po kroku, powoli, powoli; to łagodny, delikatny i życzliwy rytm praktyki i codziennego życia. To praktyka połączenia: ze sobą, ze swoim oddechem, ciałem, emocjami, myślami, ze wszystkim co przychodzi do Ciebie w tym momencie. To także praktyka wsłuchiwania się we własny wewnętrzny głos i odkrywania połączeń ze wszystkim co nas otacza: z ludźmi, naturą, Ziemią.
Czas trwania jednej sesji to około 60 – 90 min. Spotykamy się we wtorki raz na dwa tygodnie online (począwszy od 22 marca, godz. 18:00) poprzez komunikator zoom. Zapisane osoby będą otrzymywały bezpłatny link do spotkań na email. Spotkania mają charakter otwarty, można dołączyć do grupy w każdej chwili.
Zapisy: kontakt@backup.fundacjabadz.pl
W ramach współpracy Poco a Poco i Fundacji Bądź prowadzone są także serie od 5 do 10 indywidualnych sesji oddechowych. Celem spotkań 1:1 jest znalezienie praktyk, których możesz używać dla siebie każdego dnia. Zapisy na ten sam mail, dopisek – sesja indywidualna.
Podtytułem Poco a Poco jest “aktywna akceptacja”. Sesje są zaproszeniem by zaakceptować ten moment i przeszłość. Akceptacja jest aktywna, ponieważ jest zaproszeniem do podjęcia świadomego kroku rozpoczynającego praktykę bycia i uzdrawiania, która przynosi energię i siłę życiową na teraźniejszość i na przyszłość.
Poco a Poco to także zestaw łatwych i skutecznych krótkich praktyk oddechowych dostępnych dla Ciebie w każdym momencie, aby się zrelaksować, poczuć swoje ciało, poczuć wszystkie swoje uczucia, zmienić strumień myśli i otworzyć się na swój wewnętrzny głos mądrości.
Czasem Poco a Poco zwalnia do zera. Idealny bezruch by w pełni poczuć co jest obecne w danym momencie, w tej chwili. Co mówi oddech? Ciało? Co mówi umysł? Jakie emocje są obecne? Co mówią inne pola jak wzrok, słuch czy węch? Jak to jest stać się obserwatorem pełni swojego doświadczenia, swojego bycia tu i teraz? Medytacja i praktyka oddechowa Poco a Poco to praktyka zatrzymania się, zwolnienia tempa by wsłuchać się w wewnętrzny głos.
W innych momentach Poco a Poco przyspiesza by tworzyć i realizować marzenia (śnić na jawie i tańczyć). Bliska jest mi intencja by być obecnym w każdym momencie, zarówno podczas praktyk medytacji i oddechu jak i w momentach podejmowania działania.
Prowadzenie – Michał Piasecki
Na początku mojej drogi zajmowałem się projektowaniem inspirowanym naturą; byłem też nauczycielem akademickim. Żyłem życiem ciekawym, ale zbyt szybkim, bez połączenia z moim ciałem i z niektórymi moimi emocjami.
Choroba nowotworowa była trudnym i traumatycznym czasem ale teraz, po kilku latach, widzę ją jako dar. Otworzyła mnie na wolniejszy i bardziej świadomy tryb życia, nowe relacje a także przynależność i inspiracje.
Pierwsza część mojej podróży ku zdrowiu koncentrowała się na zachodniej medycynie i otwarciu na jogę, psychoterapię i nową dietę.
Usłyszałem kiedyś że najważniejsza podróż jaką możemy odbyć to podróż “12 cali w dół, od bieżących myśli do serca”. Od mojej pierwszej medytacji codziennie wybieram się w taką podróż ale podejmuje też podróże fizycznie, eksplorując społeczności i praktyki w Europie i w Indiach.
Następnym elementem tej podróży było dwukrotne uczestnictwo w 400-godzinnego treningu prowadzenia praktyk oddechowych z Alchemy of Breath (jako student a potem jako mentor).
Dziś moja codzienna praktyka jest taka sama jak sesje które prowadzę; jest to zaproszenie by być w teraz; w tym momencie; odczuwać to co jest obecne w ciele a także wszystkie uczucia; nie chowając gniewu, smutku, strachu a także radości i miłości. Jest to też zaproszenie by zaakceptować wszystko to co jest obecne, a także przeszłość.
Przyjaciel zapytał mnie kiedyś czy ta akceptacja jest aktywna, czy pasywna? Bardzo jasne stało się wówczas dla mnie to, że jest to aktywna akceptacja. To akceptacja, która po pewnym czasie przynosi dla mnie relaks przeradzający się w delikatną a jednocześnie pełną mocy energię życiową ma ten moment i na przyszłość. Tym właśnie chciałbym się z Wami dzielić.
Jestem bardzo wdzięczny za możliwość oferowania praktyki medytacji i kojącego oddechu dla osób związanych z Fundacją Bądź.