Dziękujemy wszystkim za obecność na Fundacyjnym wykładzie „Tradycyjna Medycyna Chińska” – prowadzonym przez Teresę Majewską – psychodietetyczkę (SWPS) i dietetyczkę TCM (Avicenna Institute), członkinię Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, współpracującą z Centrum Medycyny Zintegrowanej oraz z Ośrodkiem Psychoterapii Strefa Zasilania oraz Ośrodkiem Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczym Koła PSONI.
Warto przypomnieć, że w tym roku Światowa Organizacja Zdrowia uznała TCM za naukę i doceniła jako wartościowe uzupełnienie konwencjonalnych metod leczenia.
Na początku spotkania omówiliśmy najważniejsze pojęcia i teorie TCM m.in.: Yin, Yang, Qi, 5 przemian, zegar narządów, by zintegrować podstawy teoretyczne i założenia filozoficzne leżące u podstaw najstarszego na świecie systemu medycznego (o nieprzerwanej ciągłości przekazu).
Prowadząca Teresa Majewska jako psychodietetyczka i dietetyczka TCM podczas wykładu koncentrowała się na kwestiach związanych z odżywaniem. TCM dysponuje potężną wiedzą na temat wpływu na nasze zdrowie tego co,
jak oraz kiedy jemy i przypisuje dietetyce 80% siły leczenia! TCM pomaga zrozumieć mechanizmy jakim podlegają nasze ciała i podpowiada jak komponować posiłki, by je równoważyć i indywidualnie dostosować do potrzeb danej osoby, rodziny tu i teraz – z uwzględnieniem klimatu, pory, roku, pogody i pory dnia.
Zdaniem Sun Si Miao – sławnego lekarza żyjącego na przełomie VIII i IX w.n.e, “Ci, którzy nie posiadają wiedzy o pokarmach, nie mają szans na przetrwanie.” Rozmawialiśmy więc jak w praktyczny sposób skorzystać z wiedzy sprzed tysięcy lat dziś w nowoczesnym świecie. Przekonywaliśmy się nawzajem jak aktualna i wspierająca jest wiedza o rytmie dobowym, sposobie oddziaływania poszczególnych smaków, termiki produktów żywnościowych i obróbki termicznej.
Warto uświadomić sobie, że żyjemy w rzeczywistości, w której jak donosi raport komisji EAT Lancet (trwających 2 lata badań naukowych 37 światowej klasy ekspertów z 16 krajów) – “niezdrowa dieta stwarza większe ryzyko
zachorowalności i umieralności niż niebezpieczny seks, używanie alkoholu, narkotyków i tytoniu”*.
Tymczasem, zdaniem współczesnej lekarki – dr Han Liping “dzięki zastosowaniu kilku prostych zasad mówiących o tym jak żyć w zgodzie z naturą, a w szczególności z naszą własną naturą, możemy wpływać na utrzymanie dobrego stanu zdrowia. Odpowiedzialność za zdrowie spoczywa na nas samych i zależy od tego co jemy, jak śpimy, jak pracujemy i czy uprawiamy ćwiczenia fizyczne.”
Zachęcamy do dalszych, wspólnych działań w ramach wykładów, warsztatów oraz konsultacji indywidualnych i rodzinnych prowadzonych przez Teresę Majewską, więcej informacji: https://bit.ly/2lrhgms
Dziękujemy za wspólne spotkanie Fundacja Małgosi Braunek „Bądź”.
*“The planetary health diet New Lancet report demonstrates why diet and food production must radically change to improve health and avoid potentially catastrophic damage to the planet”