Było

Warsztat z serii „Zmieniamy niezdrowe na zdrowe” – gość specjalny – Piotr Vienio Więcławski

W niedzielę, 10 czerwca 2018, w Centrum Zdrowia Dziecka na Oddziale Onkologii, znów ZAMIENIALIŚMY NIEZDROWE NA ZDROWE.  Spotkania organizujemy cyklicznie razem ze wspaniałą ekipą z Fundacji Onkolandia. Przypmnijmy – ideą akcji jest zmiana nawyków żywieniowych dzieci będących pacjentami Oddziału Onkologii. Wiemy, jak trudno zrezygnować z pysznych przekąsek, które niestety najczęściej są ubogie w składniki odżywcze, a wręcz pełne niezdrowych dodatków, których powinno się unikać  (szczególnie w trakcie leczenia!). Dlatego proponujemy inne rozwiązanie: na każdym spotkaniu uczymy się przygotowywać proste, ulubione przekąski w ich zdrowej wersji! Staramy się zainspirować dzieci i ich rodziców i przekonać ich, że to, co zdrowe, może być tak samo smaczne ja niezdrowe przekąski – a może nawet smaczniejsze:)

Warsztat poprowadził po raz kolejny wspaniały Piotr Vienio Więcławski – znany warszawski raper, kucharz i smakosz. Znawca wszystkiego, co pyszne i  zdrowe. 

Dzięki jedzeniu własnoręcznie robionych przekąsek unikamy niezdrowych dodatków np. syntetycznych emulgatorów, wzmacniaczy smaku, zbyt dużej ilości soli czy cukru, który ma niekorzystny wpływ na nasze zdrowie (nie tylko tuczy, zakwasza, czy kradnie z organizmu ważną witaminę B1, ale jest też odpowiedzialny za cukrzycę, arteriosklerozę, osłabienie odporności organizmu i próchnicę, niewskazany absolutnie przy chorobach nowotworowych!). Opierając swoje domowe wyroby na świeżych owocach i warzywach, 100 % kakao, ksylitolu, czy nierafinowanych olejach korzystamy z ich niezwykłych wartości odżywczych, wspomagając tym samym proces leczenia i wzmacniając własne zdrowie.

Tym razem zrobiliśmy czekoladowy pudding z awokado z musem z mango, orzechami i morelami, a do wypicia koktajl mango lassi. 

PRZEPISY DO POBRANIA: Czekoladowy pudding z awokado i mango lassi >>>>

Dlaczego warto spożywać naturalne kakao? 

1. WYDŁUŻA ŻYCIE

Badacze z Harvard Medical School na czele z profesorem Normanem Hollenbergiem analizowali dietę plemienia Kuna z Panamy i odkryli, że jego członkowie, którzy spożywają 40 filiżanek kakao tygodniowo, rzadko chorują, żyją znaczniej dłużej niż inni mieszkańcy Panamy i nie zapadają na demencję. Zdaniem ekspertów, sekretem zdrowotnych właściwości kakao jest flawonoid o nazwie epikatechina.

2. POPRAWIA PAMIĘĆ

Kakao hamuje proces pogarszania się pamięci u osób starszych, który związany jest ze zmianami zachodzącymi w obszarze mózgu zwanym zakrętem zębatym – przekonują naukowcy z Columbia University Medical Center (CUMC) na łamach pisma „Nature Neuroscience”. Wszystko za sprawą zawartych w nich flawonoli (antyoksydantów).

3. ŁAGODZI STRES I POPRAWIA NASTRÓJ

Pomimo zawartości substancji pobudzających, takich jak kofeina i teobromina, łagodzi stres. Działanie relaksacyjne przypisuje się obecności kwasu walerianowego, które ma działanie uspokajające. Poza tym kakao jest skarbnicą magnezu (499 mg/100 g), który wycisza w stresowych sytuacjach i łagodzi depresyjne nastroje. Kakao jest też źródłem tryptofanu, który jest wykorzystywany przez mózg do wytwarzania neuroprzekaźnika zwanego serotoniną, który zapewnia spokój i daje uczucie szczęścia, stąd często określa się go mianem „czekoladowej ecstazy”.

Wartości odżywcze kakao (w 100 g/jednej łyżce stołowej – 5,4 g ):

Wartość energetyczna – 228/12 kcal
Białko ogółem – 19.60/1.06 g
Tłuszcz – 13.70/0.74 g
Węglowodany – 57.90 g/3.13 (w tym cukry proste 1.75/0.09)
Błonnik – 37.0/2.0 g

Witaminy:

Tiamina – 0.078/0.004 mg
Ryboflawina – 0.241/0.013 mg
Niacyna – 2.185/0.118 mg
Witamina B6  – 0.118/0.006 mg
Kwas foliowy –  32/2 µg
Witamina K – 2.5/0.1 µg
Witamina E – 0.10/0.01 mg

Minerały:

Wapń – 128/7 mg
Żelazo – 13.86/0.75 mg 
Magnez – 499/27 mg
Fosfor – 734/40 mg 
Potas – 1524/82 mg
Sód – 21/1 mg 
Cynk – 6.81/0.37 mg

Kwasy tłuszczowe: 

nasycone – 8.070/0.436 g
jednonienasycone – 4.570/0.247 g    
wielonienasycone – 0.440/0.024 g

Kofeina:

230/12 mg

Źródło danych: USDA National Nutrient Database for Standard Reference

http://www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/co-jesz/kakao-wydluza-zycie-wlasciwosci-i-wartosci-odzywcze-kakao_43425.html 

 

 
 
 
Bardzo dziękujemy Piotrkowi i wszystkim Uczestnikom za cudowne zaangażowanie i wspaniałe popołudnie! Do następnego zamieniania niezdrowego na zdrowe ! ?

Zapisz się na newsletter

Wyślemy porcję porad, inspiracji i zaprosimy na wydarzenia organizowane przez naszą fundację

Szanujemy prywatność naszych subskrybentów i zapewniamy, że podane dane tj. adres e-mail będzie używany wyłącznie do celów związanych z wysyłaniem informacji o działaniach Fundacji Małgosi Braunek „Bądź”. Wypełniając formularz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych związanych z komunikacją elektroniczną. Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Fundacja Małgosi Braunek Bądź” z siedzibą przy ul. Husarii 32, w Warszawie (02-951) dowiedz się więcej
© 2016 Fundacja Małgosi Braunek „Bądź”. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Realizacja: PureWeb