W wiosennym numerze kwartalnika GO Organic! do przeczytania rozmowa z Oriną Krajewską na temat profilaktyki, zdrowego jedzenia i związku naszej diety ze stanem zdrowia. Prezentujemy fragment rozmowy oraz poniżej tekstu link do całego materiału, miłej lektury!
Jak ocenia Pani rolę żywienia w profilaktyce poważnych chorób przewlekłych? A co profilaktyka zyskuje dzięki holistycznemu podejściu do organizmu człowieka?
Myślę, że to niezwykle ważne zacząć, kiedy czujemy się jeszcze całkiem dobrze. Mam taką nadzieję, że w tej chwili następuje zwrot w świadomości, pomimo że istnieje ogromne spolaryzowanie pomiędzy medycyną konwencjonalną a alternatywną. Jednak w jego wyniku budzi się pewien sprzeciw, nowa myśl. Wyjście z sytuacji – medycyna integralna. Jest ona odpowiedzią na to zagubienie, na te dwa zantagonizowane podejścia. Medycyna integralna to połączenie metod medycyny konwencjonalnej ze sprawdzonymi metodami niekonwencjonalnymi. Praca nad zdrowiem, czy leczenie jest prowadzone w duchu holistycznym. Obejmuje każdy poziom funkcjonowania duch-umysł-ciało i wychodzi z założenia, że leczenie powinno być kompleksowe, przyczynowe i spersonalizowane. Stawia się na świadomą pracę nad własnym zdrowiem. I ta nowa myśl zaczyna zyskiwać na popularności (…).
Proszę opowiedzieć nam o projekcie lub planie, którym chciałaby się Pani z nami podzielić.
Za nami lutowy Kongres Medycyny Integralnej Fundacji „Bądź”. Na następny luty zaplanowana jest kolejna, trzecia już edycja, teraz rozpoczynamy przygotowania. W planach na jesień mamy projekt dotyczący komunikacji pomiędzy personelem medycznym a pacjentami. Rozwój Fundacji jest dla mnie niekończącym się projektem, w który inwestuję bardzo dużo czasu i energii. Mam takie marzenie, żeby Fundacja nadal rozwijała się w tak dynamicznym tempie
i stała się najbardziej rzetelnym źródłem informacji na temat medycyny integralnej, holistycznego podejścia do zdrowia, jak pomóc sobie w chorobie, jakie metody komplementarne wchodzą w skład leczenia integralnego i gdzie tego szukać.
Raz w miesiącu organizujemy otwarte akcje edukacyjne, nie tylko dla osób chorych, ale także dla osób zdrowych nastawionych na profilaktykę. Te akcje związane są z różnymi dziedzinami związanymi ze zdrowiem, na poziomie psyche, mentalnym i fizycznym, także duchowym. Zapraszamy wykładowców z różnych dziedzin, od jogi śmiechu przez cancer coaching po różne aspekty medycyny chińskiej i ajurwedy. Zaczęłam też pisać drugą książkę, dalszą część „Holistycznych ścieżek zdrowia”. Cały czas gram i prowadzę zajęcia teatralne. Prowadzę także cykl „Sensowne ścieżki zdrowia” w magazynie Sens, są to comiesięczne wywiady z osobami zajmującymi się zdrowiem na różne sposoby. Od lutego prowadzę też autorski podcast o zdrowiu na Storytel. Cały czas uczę się tym wszystkim zarządzać.
Lubię żonglować tymi rolami. To pozwala mi spełniać się na różnych poziomach. Jak obchodzi Pani Wielkanoc? Co jest wtedy dla Pani ważne? Każde święta, czy należymy do ich tradycji czy nie, to jest okazja, żeby zatrzymać się w naszym codziennym pędzie. Spotkać się z bliskimi, to właśnie jest dla mnie nadrzędną wartością. Relacje są bardzo ważne w życiu, potrzebujemy wymiany serca z sercem. Święta to jest ten moment, kiedy cały świat umawia się na to, żeby zwolnić. Korzystajmy z tego!
Rozmowę przeprowadziła Monika Zarzycka
>>>>>”Za jedzeniem mus stać jakość” – rozmowa z Oriną Krajewską dla GO Organic! / wiosna 2019. Bezpłatny kwartalnik wydawany przez Organic Farma Zdrowia.