Było

Projekt mikro innowacji społecznej „Onkoasystent”

Zakończyliśmy projekt mikroinnowacji społecznej pn. „Bądź obecny na rynku pracy”.

Polegała ona na opracowaniu zestawu kompetencji i kwalifikacji wymaganych do podjęcia pracy w roli Onkoasystenta – czyli przewodnika i towarzysza osoby chorej onkologicznie w systemie opieki zdrowotnej i systemie zabezpieczeń społecznych. Kwalifikacje i kompetencje przyszłych Onkoasystentów kształtowaliśmy przez 2-miesięczną intensywną edukację i 1-miesięczna praktykę zawodu w formie odpłatnego stażu. Onkoasystenci przez miesiąc opiekowali się chorymi, wspierając ich i dzieląc się z nimi zdobytą wiedzą.

Ostatecznie projekt zakończył się wypełnieniem wniosku do Ministerstwa Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej o rejestrację nowego zawodu. Zawód jest w trakcie rejestracji.

W założeniach projektu szkolenie na Onkoasystenta był szansą dla młodych dorosłych (18 – 29 lat)  na zdobycie nowych kompetencji i kwalifikacji i tym samym miał się przyczyniać do aktywizacji zawodowej tej grupy wiekowej. Osoby z „doświadczeniem chorowania” były preferowane w dostępie do zawodu, gdyż uznajemy ich za ekspertów w zakresie poruszania się po zawikłanym i często niezrozumiałym dla pacjenta systemie opieki onkologicznej.

Opracowaliśmy szczegóły multidyscyplinarnego programu szkoleniowego, który wymagany był do przygotowania Onkoasystentów do pracy z pacjentem, rodziną i opiekunami. W sierpniu rozpoczęliśmy rekrutację pierwszych uczestników projektu – kandydatów do nowego zawodu. W listopadzie zakończył się staż onkoasystentów.

Szkolenia prowadzil:

  • psycholog Justyna Glińska (transformacja cierpienia, superwizja grupowa onkoasystentów)
  • dr Karolina Osowiecka (system opieki onkologicznej- jak wygląda co oferuje? / dokumentowanie leczenia, karta DILO)
  • Orina Krajewska i Anna Andrałojć (NGO – budowa wsparcia społecznego, socjalnego i finansowego)
  • mec. Robert Bryzek (prawo do informacji i dokumentacji medycznej)
  • dr Monika Rucińska (główne procedury medyczne w onkologii)
  • dr Joanna Lizut (diagnoza sytuacji socjalnej)
  • dr Monika Rucińska (nadzieje i przyszłość leczenia onkologicznego)
  • dr Elżbieta Dudzińska (medycyna integralna, integralne podejście w leczeniu)

Dziękujemy wspaniałym specjalistom, którzy podzielili się z nami swoją wiedzą, i naszym onkoasystentom za wytrwałość i zaangażowanie.

Będziemy informować nt. ewaluacji projektu onkoasystenta.

Projekt innowacyjny „Bądź obecny na rynku pracy” realizowany jest w ramach projektu grantowego „TransferHUB generowanie, wsparcie grantowe i inkubacja innowacji”, www.transferhub.pl

Zapisz się na newsletter

Wyślemy porcję porad, inspiracji i zaprosimy na wydarzenia organizowane przez naszą fundację

Szanujemy prywatność naszych subskrybentów i zapewniamy, że podane dane tj. adres e-mail będzie używany wyłącznie do celów związanych z wysyłaniem informacji o działaniach Fundacji Małgosi Braunek „Bądź”. Wypełniając formularz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych związanych z komunikacją elektroniczną. Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Fundacja Małgosi Braunek Bądź” z siedzibą przy ul. Husarii 32, w Warszawie (02-951) dowiedz się więcej
© 2016 Fundacja Małgosi Braunek „Bądź”. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Realizacja: PureWeb