Cykl „Jestem i Będę“ to projekt Fundacji Małgosi Braunek “Bądź” mający na celu promocję aktywnej postawy wobec własnego zdrowia oraz holistycznego, zintegrowanego podejścia zarówno w profilaktyce jak i w leczeniu. Ideą akcji jest inspiracja każdego z nas do poszukiwania własnej drogi do zdrowia, do kultywowania w sobie wewnętrznej aktywności i mobilizacji.
Wysłuchując autentycznych historii o powrocie do zdrowia często wbrew diagnozom i prognozom, mamy szansę przekonać się, że nie ma rzeczy niemożliwych, bo tkwi w nas ogromny potencjał do zdrowienia, a NASZE ZDROWIE W OGROMNEJ MIERZE LEŻY W NASZYCH RĘKACH.
Projekt składa się z świadectw-felietonów, osobistych tekstów napisanych przez bohaterów, którzy dzielą się historią swojej choroby. Opowiadają o tym, z czym się zmagali, jak wyszli z kryzysu zdrowotnego, jak odnaleźli swoją drogę do zdrowia i w końcu – co poprzez ową walkę zmieniło się w ich życiu.
Historie naszych bohaterów jednocześnie publikowane są w vogue.pl i na Storytel.pl. Felietony dopełnia seria niezwykłych portretów wykonanych przez najbardziej cenionych fotografów. Każdy z gości spotyka się z fotografem, który portretuje go według własnego uznania, interpretując na swój sposób historię spotkanego bohatera.
Publikacjom w vogue.pl towarzyszy odnośnik do podcastów realizowanych dzięki współpracy z platformą Storytel.pl. Intymne, głębokie i inspirujące rozmowy prowadzone przez Orinę Krajewską są dopełnieniem niezwykłych spotkań z bohaterami projektu.
Zachęcamy do skorzystania z 30-dniowego bezpłatnego dostępu do Storytel: www.storytel.pl/
Finisz projektu odbędzie się w formie wernisażu i wystawy fotografii. Będzie to okazja do podsumowania projektu oraz spotkania ze wszystkimi bohaterami i uczestnikami projektu „Jestem i Będę”. Podczas wernisażu odbędzie się też charytatywna aukcja zdjęć oraz wyjątkowych przedmiotów której dochód wesprze działania Fundacji.
Pierwsza odsłona projektu
Cykl „Jestem i Będę” został zapoczątkowany w czerwcu 2018 roku tekstem Oriny Krajewskiej wprowadzającym do idei, jak również działań samej Fundacji „Bądź”. Portret do tekstu Oriny zrealizowała Weronika Ławniczak (Instagram: weronika_lawniczak).
Link do artykułu >>> „Orina Krajewska: Weźmy się za zdrowie” na Vogue.pl
Pierwszą bohaterką cyklu jest Magda Chołyst, sfotografowana przez Kasię Bielską (Instagram:kasiabielska). Felieton Magdy i jej wyjątkowy portret pojawił się 18 czerwca 2018 roku w vogue.pl, spotkanie z Magdą dopełniające wydarzenie poprowadziła Hanna Zielińska, dziennikarka Tok FM w Klubokawiarni Królestwo WWA 23.06.2018.
Link do artykułu >>> „Wzroku nie odzyskałam, ale dziś widzę więcej niż kiedykolwiek” na Vogue.pl
Magda Chołyst w wyniku toksycznego działania leku w walce z chorobą autoimmunologiczną utraciła blisko 50% widzenia. Powrót do normalnego funkcjonowania zajął jej ponad półtora roku. Uczenie się „nowego patrzenia” okazało się nie tylko pracą ze wzrokiem i innym sposobem leczenia, ale i nowym podejściem do życia, pracą nad relacjami czy codziennym stylem życia. Magda, odbywając twórczą i pełną przygód drogę do zdrowia, paradoksalnie, zaczęła widzieć więcej.
Magda zawodowo jest założycielką Artist in Bloom, pracowni na warszawskiej Ochocie i podróżującej pop up school. Jako coach i edukatorka, pomaga artystom przekładać odważne wizje i twórcze pomysły na konkretne projekty, cele i przemyślane strategie działania. Współpracuje z instytucjami kulturalnymi, festiwalami i uczelniami artystycznymi w Polsce i za granicą. Magda Chołyst jest od 2018 r. jest członkinią Fundacji Małgosi Braunek „Bądź” oraz koordynatorem projektu „Jestem i Będę”.
Kolejne odcinki projektu:
Jestem wdzięczna chorobie, historia Aleksandry Nowińskiej, 03.12.2019
Złapać oddech, historia Miry Klajnberg, 07.01.2020
Motyl uczy się latać, historia Marty Dyks, 21.01.2020
Wyjście z ciemnego lasu, historia Eliasza Matuły, 18.02.2020
Nie kłócę się z losem, historia Marianny Kowalewskiej, 30.11.2020
Narodziłam się na nowo, historia Moniki Ponichtery, 09.03.2021