Ciało

7 porad, jak zmniejszyć ryzyko raka piersi

7 rad, które każda matka powinna przekazać swojej córce nt zapobiegania raka piersi.

Autorka: Marnie Clark

Stare powiedzenie autorstwa Benjamina Franklina, „uncja profilaktyki jest więcej warta niż funt leczenia”, nigdzie nie byłoby trafniejsze, niż w kwestii zapobiegania nowotworowi piersi. Według  American Institute for Cancer Research, co najmniej 33% przypadkom raka piersi można byłoby zapobiec. Wielu lekarzy medycyny naturalnej podejrzewa, że ten wskaźnik jest jeszcze wyższy. Przyjmując proste zasady zdrowego stylu życia, szacunkowo możesz podnieść skuteczność profilaktyki do 50%.

Kluczową sprawą jest nauczenie się zachowań, które u każdej kobiety zmniejszają ryzyko raka piersi. Nie tylko wtedy, gdy chcesz sama uniknąć czynników ryzyka, ale również nauczyć tego swoje córki (oraz siostry i przyjaciółki). Pracując jako coach raka piersi zawsze omawiam te ważne porady o unikaniu raka z moimi klientkami.

7 rad na uniknięcie raka piersi

  1. Lepsze odżywianie – bazujące na pełnowartościowej i organicznej żywności.

Zdrowa dieta, dostarczająca odpowiedniego odżywienia, jest podstawą dobrego zdrowia. Konieczne jest nauczenie naszych dzieci spożywania pełnowartościowego, odżywczego jedzenia i unikania gotowych, przetworzonych produktów. Celem tego jest unikanie lub minimalizowanie spożycia cukru i powrót do smacznie przyrządzonych naturalnych i organicznych, pełnowartościowych posiłków, złożonych z warzyw, owoców, ziaren, roślin strączkowych oraz wysokiej jakości produktów pochodzących od zwierząt z wolnego wybiegu, jako podstawy diety. Nasze ciała są zaprojektowane do optymalnej pracy na diecie z pełnowartościowych produktów (a nie diecie opartej na przetworzonej żywności), na pewno nie na nuggetsach, słodkich napojach i frytkach.

Potrzeba spożywania produktów organicznych istnieje u wszystkich. Niestety nasze owoce i warzywa są obficie pryskane rakotwórczymi pestycydami. Wiele żywności jest genetycznie modyfikowanej i staje się coraz bardziej jasne, że GMO nie jest dla nas bezpieczne. W dodatku postępuje wyjałowienie gleb, przez co plony są uboższe w składniki odżywcze niż kilka dekad temu.

Zwierzęta z hodowli organicznych są również  o wiele lepszym wyborem, ponieważ zwierzaki z hodowli konwencjonalnych są pompowane hormonami i antybiotykami, które zwiększają częstość występowania raka piersi. Ponadto, dieta przemysłowo hodowanych zwierząt ma nienaturalnie wysoką zawartość pokarmów (kukurydzę i soję), które prowokują stany zapalne. Wybór ekologicznych produktów i żywności pochodzenia zwierzęcego (najlepiej z wolnego wybiegu, ponieważ wtedy zwierzęta w większości jedzą to, do czego są naturalnie przystosowane i będą zawierać o wiele mniej tłuszczów omega-6) nie tylko zmniejsza ryzyko zachorowania  na raka, ale też jest o wiele lepsze dla planety.

  1. Unikaj toksycznych kosmetyków i produktów do pielęgnacji ciała

W tej chwili toksyczne chemikalia są po prostu we wszystkim, czego używamy w domach i do pielęgnacji naszych ciał, od płynów do mycia naczyń po cienie do powiek. Te związki chemiczne (jest ich około 70 000) są znane z zaburzania gospodarki hormonalnej.

W dodatku, oprócz działania toksycznego i kancerogennego, substancje te mogą z czasem zwiększać poziom estrogenu w organiźmie i są trudne do zneutralizowania przez wątrobę. Nazywane są „ksenoestrogenami” (estrogeny obcego pochodzenia, związki chemiczne, które wykazują zdolność interakcji z układem hormonalnym), bo mogą imitować nasz własny estrogen i zmienić aktywność hormonalną. Coraz więcej jest dowodów na to, że ksenoestrogeny odpowiadają za wiele problemów zdrowotnych, włączając w to raka piersi.

Łatwym rozwiązaniem jest używanie nietoksycznych produktów do pielęgnacji osobistej i kosmetyków. Ważne by wiedzieć, że słowo „naturalne” na etykiecie nic nie znaczy, ponieważ produkt wciąż może zawierać toksyczne związki chemiczne. Najlepiej na etykiecie szukać certyfikatów organiczności i wiedzieć, na jakie składniki uważać. To, co aplikujesz na skórze, trafia do twojego krwiobiegu, ważne więc, by być zapobiegliwym i minimalizować toksyny. To, co jest w Twoim krwiobiegu, może łatwo przedostać się do Twojego ciała i do komórek, które tworzą Twoje hormony i organy wewnętrzne.

Ja osobiście lustruję dosłownie każdy kosmetyk, którego używam do ciała, i Tobie sugeruję to samo. Od lakierów do paznokci (nie używaj), przez sprey do włosów po tusz. Dobrym źródłem informacji, określającym relatywne bezpieczeństwo (lub jego brak) produktów do pielęgnacji osobistej i kosmetyków jest baza danych Environmental Working Group’s Skin Deep.

  1. Ruszaj się

American Cancer Society szacuje, że można by uniknąć połowy śmierci z powodu nowotworów stosując praktyki zdrowego stylu życia, m.in. proste ćwiczenia. Ostatnie badania wykazały, że otyłość, szczególnie w średnim wieku, zwiększa ryzyko raka piersi.

Ważne, byś nauczyła swoją córkę aktywnego stylu życia i najprościej, by do tego doprowadzić, to dawać przykład. Weź ją na pieszą wycieczkę, łyżwy, długi spacer w parku, daj jej uczestniczyć w sportach, balecie, tańcu. Cokolwiek, co dostarczy jej ruchu i radości z aktywności fizycznej! Powiedz jej również, dlaczego to tak ważne.

  1. Trzymaj telefon komórkowy daleko od swojego ciała i biustonosza

W badaniach udowodniono, że częste używanie telefonów komórkowych zwiększa ryzyko nowotworów mózgu. Dzieci są bardziej podatne na częstotliwości elektromagnetyczne, gdyż mają cieńsze kości czaszki i mniejsze główki. Ich tkanka mózgowa ma ponadto wyższą przewodność, co wiąże się z większym ryzykiem.

Chociaż aktualnie nie ma badań pokazujących związek raka piersi z używaniem komórek, widziałam zbyt wiele kobiet używających biustonosza do trzymania telefonu. Jako coach raka, wiem o wielu kobietach, które wsuwały komórki za biustonosz, a później wykryły w tej piersi nowotwór.

Również lekarze z kliniki leczącej nowotwory metodami alternatywnymi w wywiadzie potwierdzili, że trzy kobiety w momencie wywiadu będące pod ich opieką z powodu raka piersi bardzo często umieszczały komórki pod paskiem lub w miseczce biustonosza i dokładnie w tym miejscu rozwinął się u nich rak! Nie wiemy na pewno, czy telefony komórkowe powodują raka piersi, ale lepiej trzymać je z dala od ciała.

  1. Medytuj lub stosuj techniki relaksacyjne

Od dawna wiadomo, że przedłużające się okresy nieopanowanego stresu mogą prowadzić do chorób takich jak rak. Niemal każda z moich klientek mówiła, że bywała pod wpływem ogromnego stresu, łącznie z oczekiwaniem na diagnozę rozpoznania raka. Lekarze raczej temu zaprzeczają, ale nauka zaczyna nadrabiać zaległości i pokazuje, jak kortyzol, główny hormon wydzielany podczas stresu, może prowadzić do chorób takich jak rak piersi.

Jedną z najlepszych czynności, jaką możesz nauczyć swoją córkę, jest medytacja. Dzieci, które uczą się medytować i relaksować, skuteczniej radzą sobie ze stresem. Uczą się również, jak żyć chwilą, jak się zdystansować, likwidować niepokój, jak uspokoić umysł, redukując dzięki temu m.in. poziom kortyzolu.  I znów, to Ty musisz dawać jej przykład, ponieważ jeżeli Twoja córka mieszka z Tobą, nie będzie tego robić, jeżeli nie będzie widzieć Ciebie stosującej te praktyki. Jeżeli ich nie znasz, może warto się nauczyć i medytować razem.

  1. Nie pal i nie pij alkoholu (lub zredukuj to do minimum)

Słyszałaś to wcześniej, ale jest to tak ważne, że warto powtórzyć. Zarówno palenie papierosów, jaki i picie alkoholu zwiększa ryzyko raka piersi, innych nowotworów oraz chorób serca. Palenie było wskazywane jako czynnik ryzyka rozwoju raka, szczególnie jeśli pali się regularnie przed urodzeniem pierwszego dziecka. Jeżeli Ty lub Twoja córka palicie i macie problem z rzuceniem, przerzućcie się na nieuzależniające papierosy np. American Spirit. Również lepiej i taniej jest skręcać papierosy samej, używając nietoksycznych bibułek i organicznego tytoniu. Dużym krokiem we właściwą stronę jest choćby samo trzymanie się z dala od wyrobów koncernów tytoniowych.

Badania nad alkoholem wykazały, że w porównaniu do abstynentów, osoby pijące jeden drink dziennie mają niewiele zwiększone ryzyko. Jednakże te, które piją od dwóch do pięciu drinków dziennie zwiększają ryzyko raka piersi półtorakrotnie w porównaniu do niepijących.

  1. Unikaj tabletek antykoncepcyjnych

Większość lekarzy, wypisując receptę na tabletki antykoncepcyjne, raczej nie powie pacjentkom: „zwiększa pani ryzyko raka”. Tabletki doustne zwiększają u kobiet ryzyko pewnych form nowotworów. W szczególności raka piersi, szyjki macicy i wątroby( National Cancer Institute). Niedawne badania z udziałem Afroamerykanek wykazały, że używanie doustnej antykoncepcji zwiększa ryzyko raka piersi o pozytywnych i negatywnych receptorach estrogenowych oraz potrójnie ujemnego raka piersi.  Ryzyko zmniejszyło się po zaprzestaniu stosowania antykoncepcji doustnej, ale wciąż występowało ryzyko wystąpienia raka sutka podgrupy pozytywnych receptorów estrogenowych przez 15-19 lat po odstawieniu, a dla raka z negatywnymi receptorami nawet dłużej.

Nauka prewencji raka piersi poprzez przykład

Zwykłe zrozumienie czynników, które zwiększają u kobiet ryzyko raka piersi, to nie wszystko. Konieczne jest, by być przykładem,  i przekazywać to dalej. Zachęcaj córkę, siostrę, przyjaciółkę do zapobiegania problemom zdrowotnym i nie oczekuj, że to lekarz się nimi zajmie.

Każda z nas jest sama odpowiedzialna za bycie dobrze poinformowaną o raku piersi, a strony takie jak The Truth About Cancer przekażą Cie godne zaufania i dokładne informacje w tym temacie. Potem to Twoja kolej, by podjąć niezbędne kroki… zarówno dla siebie, jak i dla kobiet, które kochasz.

Zapisz się na newsletter

Wyślemy porcję porad, inspiracji i zaprosimy na wydarzenia organizowane przez naszą fundację

Szanujemy prywatność naszych subskrybentów i zapewniamy, że podane dane tj. adres e-mail będzie używany wyłącznie do celów związanych z wysyłaniem informacji o działaniach Fundacji Małgosi Braunek „Bądź”. Wypełniając formularz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych związanych z komunikacją elektroniczną. Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Fundacja Małgosi Braunek Bądź” z siedzibą przy ul. Husarii 32, w Warszawie (02-951) dowiedz się więcej
© 2016 Fundacja Małgosi Braunek „Bądź”. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Realizacja: PureWeb