Bądź na bieżąco

“BĄDŹ od Małego” to nowy projekt Fundacji Małgosi Braunek “Bądź” dedykowany dzieciom oraz ich rodzicom i opiekunom. “BĄDŹ od Małego” to działania edukacyjne: zajęcia, warsztaty i wykłady które często w formie zabaw, mają na celu zadbanie o dobrostan dzieci oraz kształtowanie u nich zdrowych nawyków od najmłodszych lat. W ramach BOM organizowane są też wykłady dla rodziców i opiekunów chcących dowiedzieć się więcej o holistycznym podejściu do budowania zdrowia u dzieci.

Projekt “BĄDŹ od Małego” został zainaugurowany jesienią 2021 r. Obejmuje zajęcia dla dzieci, które mają wspomóc ich zdrowie fizyczne, ale i rozwój emocjonalny. Wśród naszych zajęć znajdą się elementy jogi, pracy z emocjami, pracy z oddechem, elementy uważności, świadomość ciała, budowania więzi opartych na empatii. Zajęcia są skierowane dla dzieci od 4 lat.

O projekcie

Dane dotyczące zwiększających się z roku na rok problemów zdrowotnych wśród dzieci są bardzo niepokojące, dlatego postanowiliśmy część naszych działań dedykować dzieciom. Projekt “BĄDŹ od Małego” jest kompleksowym programem edukacyjnym zrzeszającym najlepszych specjalistów ze swoich dziedzin, dedykowanym najmłodszym odbiorcom.

W przystępny, ciekawy i angażujący sposób chcemy przybliżyć uczestnikom warsztatów najważniejsze zagadnienia ze zdrowego stylu życia. Pokazać, że nawet niewielkie działania, mogą wiele zmienić, zarówno w naszym samopoczuciu fizycznym, jak i psychicznym oraz w naszych relacjach z najbliższymi i otoczeniem.

Dotychczas projekt “BĄDŹ od Małego” jest realizowany we współpracy z placówkami oświatowymi i we współpracy z Fundacją Legii. Niebawem rozpoczniemy program skierowany do nauczycieli.

“BĄDŹ od Małego” co w programie?

Jako, że świadome dbanie o swój dobrostan psychiczny i fizyczne najlepiej zacząć od najmłodszych lat, nasz najnowszy projekt “BĄDŹ od Małego” skierowany jest do dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.

Obecnie, w czasie pandemii i edukacji zdalnej, szczególnie potrzebna jest troska o samopoczucie dzieci na wielu płaszczyznach. W szczególności ważne są utrwalenie zdrowych nawyków, zwiększenie aktywności fizycznej, zdrowe odżywianie oraz budowanie świadomości dlaczego dbanie o te aspekty jest tak ważne.

W ramach programu nasi trenerzy prowadzą zajęcia ruchowe typu joga, qigong, taniec dzikich zwierząt, które mają poprawić świadomość ciała i samopoczucie dzieci oraz nauczyć ich podstaw tych metod żeby mogły później korzystać z nich samodzielnie w domu.

Podczas warsztatów żywieniowych “Zamieniamy niezdrowe na zdrowe” zaproszeni eksperci pokazują uczestnikom jak w prosty sposób przygotować pełnowartościowy posiłek, który jednocześnie jest tak samo (a może nawet bardziej) smaczny niż jego niezdrowy zamiennik. Na warsztatach uczymy się przygotowywać chipsy z jarmużu, frytki z batatów, własną domową „fantę” czy czekoladę.

W obecnych czasach szczególnie ważne wydaje się wsparcie zarówno aspektów psychicznych, jak i emocjonalnych u dzieci. Poprzez trening uważności i zajęcia z psychologiem chcemy pomóc im lepiej zrozumieć swoje emocje, potrzeby i nauczyć ich budować relacje społeczne.

Mamy nadzieję, że projekt „BĄDŹ od Małego” zwiększy świadomość na temat integralnego, holistycznego podejścia do zdrowia wśród rodziców, pedagogów a przede wszystkim dzieci, co zaowocuje szeroko pojętym dobrostanem w ich dorosłym życiu.

Nasze działania kierujemy do:

• dzieci, rodziców opiekunów, osób zainteresowanych zdrowym stylem życia, chcących pogłębiać wiedzę z zakresu całościowego, holistycznego dbania o swoje zdrowie, posiadających wiedzę̨ na temat konieczności profilaktyki,
  • pedagogów, aby zwrócić uwagę na potrzebę dbania o zdrowie na wielu płaszczyznach od najmłodszych lat zarówno w placówkach edukacyjnych, jak i w domu,
  • środowiska medycznego zainteresowanego wprowadzeniem działań prewencyjnych u dzieci i młodzieży, autorytetów, specjalistów i lekarzy pierwszego kontaktu, stawiającym diagnozy w oparciu wyłącznie o klasyczne metody leczenia,
  • wszystkich chcących świadomie zmienić swoje podejście do zdrowia, prowadzonego stylu życia, codziennych wyborów, profilaktyki.

BADZ_od Malego – prezentacja programu