Termin: 13 kwietnia 2019 (sobota), godz. 11:00.
Adres: ul. Husarii 32, 02-953 Warszawa
Koszt: wstęp wolny / dobrowolna darowizna, podziękowanie za wykład 20 zł – liczba miejsc ograniczona
Zapisy: warsztaty@backup.fundacjabadz.pl
Uważne podejście do bycia z rakiem, zajęcia Anny Borzeszkowskiej – psychoonkolg, certyfikowana nauczycielka Mindfulness; coach ICC, EMCC, cancer Coach (www.instytutharmony.com)
Diagnoza raka zwykle wywołuje fale szoku, zamieszania i rozpaczy wpływając nie tylko na osobę, której to bezpośrednio dotyczy, ale także na rodzinę, bliskich i przyjaciół.
Człowiek staje niemalże natychmiast w obliczu absolutnie nowej sytuacji, na którą nie jest w żaden sposób przygotowany. Pojawia się lęk przed bólem, cierpieniem, przed stratą.
Rak to głęboko samotne doświadczenie. Nawet jeśli mamy wokół siebie bliskie osoby, to z tym najgłębszym lękiem strachem, myślami pacjenci zostają sami.
W jednej sekundzie pojawia się wiele pytań, o to co będzie dalej. Zwykle w sytuacjach choroby, bólu, cierpienia pojawiają się pytania:
- Jak mam z tym teraz żyć?
- Jak mam sobie teraz radzić?
- Jak mam poradzić sobie z myślami, które kłębią się nad głową?
- Jak radzić sobie z emocjami – lekiem, strachem, smutkiem, żalem?
Zatem jak umiejętnie pozwolić, aby cierpienie spotkało się z dobrocią, łagodnością, życzliwością i współczuciem?
Jak Mindfulness może wspierać pacjentów i ich bliskich w radzeniu sobie z doświadczeniem choroby nowotworowej w krótkiej i długiej perspektywie czasu. Mindfulness nie jest lekiem na raka. Mindfulnes może wspierać pacjentów i ich bliskich w lepszym radzeniu sobie z chorobą – z jej symptomami i efektami ubocznymi. Regularna praktyka pozwala poprawiać jakość życia w chorobie.
Uważność jest praktykowana przez miliony ludzi na świecie. Zdrowych, chorych, będących w stresie i przeróżnych życiowych trudnościach. Dowody i badania naukowe potwierdzające korzystny wpływ Mindfulness na jakość życia wciąż rosną. Myślę, że podejście Mindfulness ma coś uniwersalnego do zaoferowania, niezależnie od okoliczności życiowych, jakie sami napotkamy.
Każdy pacjent ma swój indywidualne doświadczenie choroby nowotworowej. Każdy ma swoją historię i swój proces choroby. Każdy ma swój kontekst chorowania.
Podczas zajęć dowiemy się:
- Czym jest, a czym nie jest Mindfulness
- Podstawowe zasady Mindfulness
- Mindfulness w chorobie onkologicznej
- Uważność na oddech
- Automatyczny pilot – czym jest i jak działamy na automatycznym pilocie
- Uważność na ciało i świadomość swego ciała, świadomość stresu w ciele
- Uważna praca z myślami i emocjami
Zajęcia będą poprowadzone w formule warsztatowej. Podczas warsztatu uczestnicy zostaną zapoznani z elementami teorii dotyczącej Mindfulness w podstawowym zakresie. Większość warsztatu będzie zawierała praktyczne ćwiczenie Mindfulness oraz ich omówienie.
• Strój: luźny i wygodny, taki, w którym każdy będzie czuł się komfortowo
• Uczestnicy mogą przynieść swoje koce, maty, skarpety, wodę, herbatę, kawę
Zapraszamy!
Fundacja Małgosi Braunek „Bądź”