Ciało

Ajurweda

Ajurweda to najstarszy holistyczny system medyczny, niezwykle skuteczny, oparty o metody naturalne.
Powstał w starożytności, w Indiach.
Dosłowne znaczenie słowa Ajurweda to wiedza o życiu i długowieczności.
Źródłem pisanym ajurwedy są Wedy, staroindyjskie księgi zawierające kompletną wiedzę o człowieku. Pierwsze podręczniki zostały napisane w siódmym wieku p.n.e. Ajurweda została uznana w 1979 r. przez Światową Organizację Zdrowia za skuteczną formę terapii.
Ajurweda zajmuje się zdrowiem fizycznym, psychicznym i duchowym, postrzega człowieka holistycznie, jako jedność ciała, umysłu i ducha. Jej istotą jest świadome dążenie człowieka do pełnej równowagi na tych trzech poziomach, jednocześnie to system filozoficzny, zajmujący się naturą, celem i sensem ludzkiego życia.
Jest jednym z niewielu systemów medycyny niekonwencjonalnej wykorzystujących chirurgię.
Celem ajurwedy jest przywrócenie i utrzymanie wewnętrznej równowagi organizmu. Dzięki temu ciało jest silne i zdrowe a umysł spokojny, otwarty i aktywny.
Według ajurwedy wszystko składa się z pięciu żywiołów – eter (akaśa), powietrze (waju), ogień (agni), woda (dźala) i ziemia (prythwi). Istoty żyjące posiadają jeszcze jeden element: jest to prana. Prana to siła życiowa, podstawowa energia odpowiadająca za fizyczne, umysłowe i duchowe zdrowie i siłę. Prana w sanskrycie oznacza „oddech” i jest rozumiana jako siła podtrzymująca życie, energia witalna.

Medycyna ajurwedyjska opiera się na metodach naturalnego uzdrawiania, wykorzystuje ziołolecznictwo, masaże, zabiegi na ciało mające na celu oczyszczanie organizmu z toksyn tak fizycznych, jak i mentalnych, regenerację organizmu, a tym samym zapewnienie powrotu do pełni zdrowia. Nieodłącznym elementem procesów zdrowotnych jest zastosowanie odpowiednio skomponowanej diety, uwzględniającej typ ciała jak też obecnie występujące zaburzenia. Całość procesu zdrowotnego obejmuje również odpowiednio dobrane ćwiczenia fizyczne, praktykę jogi i pranayamy (ćwiczenia oddechowe), jak też pracę na poziomach – emocji i umysłu.

Centrum ajurwedy

Portal wiedzy o ajurwedzie