Jestem będę

Jestem i Będę: Żyć i chorować po swojemu

„Co to właściwie znaczy: być sobą w chorobie? Odkrywam to, eksperymentując. Moja własna choroba stała się polem eksploracji. Za postępującą degeneracją ciała podążam z rosnącą ciekawością. Zadaję sobie mnóstwo pytań: jak to będzie u mnie? Dokąd mnie to doprowadzi? Czego nowego dowiem się o sobie, o innych, o świecie? Odkrywam dużo. Na przykład, że życie z chorobą tego typu wymaga specyficznych umiejętności. Przede wszystkim dlatego, że perspektywa stopniowego rozpadania się bardzo obciąża psychikę”.

„Jestem i Będę” to projekt Fundacji Małgosi Braunek Bądź realizowany wraz z Vogue Polska i Storytel, który przybliża autentycznych bohaterów i ich historie poradzenia sobie z chorobą i doświadczenia z holistycznym podejściem do leczenia.

„Jestem i Będę” prezentujemy historię Anny Charko. Doświadczając postępu choroby- autosomalnej dominującej wielotorbielowatości nerek, rzadkiej choroby dziedzicznej, u Ani Charko równolegle rozwijały się objawy psychosomatyczne. Rozpoznawała u siebie symptomy kolejnych schorzeń, co skutkowało intensywnymi badaniami i coraz częstszymi wizytami w szpitalach. Ciągłe napięcie w jakim żyła, doprowadziło ją na skraj załamania. W najtrudniejszym momencie, jak sama mówi “doznała olśnienia”: zdała sobie sprawę, że kolejne badanie nie uspokoi jej na dłużej. Jeśli nie zmieni czegoś w sobie, będzie na zawsze skazana na życie w pogoni za zdrowiem fizycznym, rujnując się psychicznie. Postawiła się zatrzymać i znaleźć narzędzia, które pomogą jej na drodze ku wewnętrznej stabilności. Aktywność fizyczna i skupienie na wartościach, przyniosły wielką ulgę. Dziś, Ania pomaga innym radzić sobie z chorobą, tworząc niezwykłe projekty w ramach swojej Fundacji “Ludzie i medycyna”.

„Jestem i Będę” współpraca przy projekcie:
Bohaterka: Anna Charko / Ludzie i Medycyna
Fotografka: Agata Wrońska
Wsparcie redakcyjne: Marta Malik-Ryl, Studio Słowa
Fundacji przy sesji: Gabriela Mazowiecka

„Jestem i Będę” team projektu:
Magda Chołyst / Artist in Bloom
Orina Krajewska / Fundacja Małgosi Braunek „Bądź”
Agnieszka Zakrzewska / Fundacja Małgosi Braunek „Bądź”
Natalia Karawajczyk

Link do artykułu >>>