Było

“Kręgosłup to podstawa” – Fundacja Małgosi Braunek „Bądź“ współorganizatorem Mazowieckich Dni Chorób Kręgosłupa, 13-14 grudnia 2019 r.

Zdrowy kręgosłup pozwala cieszyć się dobrą kondycją fizyczną i psychiczną przez długie lata, tymczasem choroby kręgosłupa to grupa schorzeń, z którymi zmaga się większość ludzi. Z badań epidemiologicznych przeprowadzonych w krajach uprzemysłowionych wynika, że aż 80% populacji ma lub będzie miało problemy z bólami pleców.

Tematyka chorób kręgosłupa, prewencja oraz przybliżenie rozwiązań jakie wdrażają uznani lekarze i rehabilitanci będą stanowiły podstawowe zagadnienia podczas Mazowieckich Dni Chorób Kręgosłupa, które odbędą się 13 i 14 grudnia 2019 r. 

Organizatorami przedsięwzięcia są: Centrum Leczenia Chorób Kręgosłupa – Mazowiecki Szpital Wojewódzki w Siedlcach im. Św. Jana Pawła II, Uniwersytet Przyrodniczo Humanistyczny w Siedlcach oraz Fundacja Małgosi Braunek „Bądź“. 

Choroby kręgosłupa dotykają ponad 30% naszej populacji. Są trzecią z najczęstszych przyczyn wystawiania zwolnień lekarskich i absencji w pracy w Polsce. Ból, który jest ich pierwszym objawem potrafi w znaczący sposób obniżyć jakość naszego życia. Są one też jednym z najlepszych przykładów grupy schorzeń, w których podejście holistyczne łączące zastosowanie nowoczesnych technik operacyjnych, rehabilitacyjnych z tradycyjną wiedzą obejmującą praktykę jogi, odpowiednie ćwiczenia oddechowe, właściwą dietę może zapewnić najlepsze efekty terapeutyczne i profilaktyczne. Nasza dwu dniowa konferencja obejmująca wykłady połączone z warsztatami skierowana jest zarówno do lekarzy specjalistów neurologów, fizjoterapeutów jak i samych pacjentów. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy. Prof. n. dr hab. Paweł Nauman

To pierwsze takie przedsięwzięcie w Siedlcach, organizatorzy liczą na dyskusję oraz wymianę doświadczeń na temat metod leczenia chorób kręgosłupa. Zgromadzeni lekarze oraz fizjoterapeuci przeanalizują rozmaite przypadki medyczne, procedury, wypracowane i wdrożone techniki medyczne. To szansa dla personelu medycznego, specjalizującego się w tej dziedzinie na poszerzenie wiedzy, nawiązanie relacji. To również okazja dla mieszkańców regionu na skorzystanie z warsztatów poprawiających kondycję kręgosłupa ponieważ celem tego projektu jest edukacja oraz dostarczenie gotowych wskazówek w zakresie podstawowych, najczęściej występujących problemów jakie dotyczą kręgosłupa. Organizatorzy zapraszają wszystkich mieszkańców Siedlec i okolic borykających się z chorobami układu mięśniowo-szkieletowego na warsztaty, które poprowadzą eksperci Fundacji Małgosi Braunek „Bądź“. W programie między innymi: prawidłowe oddychanie, jako skuteczny czynnik wspierający zdrowie i leczenie wielu dolegliwości, zdrowa dieta oraz ćwiczenia na kręgosłup.

Ból pleców i schorzenia kręgosłupa to jedne z najczęstszych problemów medycznych. Mogą świadczyć o wielu chorobach i zawsze wymagają konsultacji z lekarzem, jednak już dziś wiemy, że dzięki mądrej prewencji, wprowadzeniu w życie prostych wskazówek dotyczących zdrowego stylu życia można tym problemom zapobiec. Dwu dniowa konferencja połączy podejście medyczne z praktyczną wiedzą z zakresu profilaktyki. W drugim dniu – organizowanym przez Fundację Małgosi Braunek “Bądź” dowiemy się które ćwiczenia wzmocnią mięśnie pleców, zwiększą równowagę i siłę zmniejszając jednocześnie ryzyko upadku i zranienia pleców lub złamania kości. Poznamy zasady zdrowej diety, która utrzyma w równowadze naszą wagę oraz poznamy zasady odpowiedniego oddychania, czyli dotlenienia organizmu, które wzmocni nasze zdrowie i siłę fizyczną. Fundacja Małgosi Braunek “Bądź” wierzy w łączenie najnowocześniejszych rozwiązań medycyny konwencjonalnej z mądrą prewencją. Wierzymy, że poprzez odpowiedni styl życia i wprowadzenie systematycznych praktyk możemy zapobiegać wielu schorzeniom, w tym nagminnym schorzeniom kręgosłupa. Jesteśmy ogromnie szczęśliwi, że przy współpracy z Mazowieckim Szpitalem Wojewódzkim im. Św Jana Pawła II w Siedlcach i Uniwersytetem Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach możemy zaproponować mieszkańcom Siedlec praktyczną wiedzę dotyczącą zdrowego stylu życia w formie otwartych wykładów i warsztatów promując holistyczne podejście do życia“ mówi Orina Krajewska, Prezeska Fundacji Małgosi Braunek „Bądź“.

Konferencja przeznaczona jest dla wszystkich zainteresowanych, którzy chcą poszerzać swoją wiedzę z zakresu diagnozowania, leczenia i rehabilitacji chorób kręgosłupa oraz dla osób zainteresowanych prewencją, holistycznym podejściem do własnego zdrowie oraz aktywnością fizyczną wzmacniającą kręgosłup.

Program Mazowieckich Dni Chorób Kręgosłupa:

Piątek 13/12/2019 • Mazowiecki Szpital Wojewódzki im. św. Jana Pawła II w Siedlcach, ul. Księcia Józefa Poniatowskiego 26, 08-110 Siedlce 

Sesja poranna – choroby degeneracyjne kręgosłupa
prowadzący Prof. N. dr hab. n. med. Paweł Nauman, współprowadząca lek. med. Adrianna Szychta

11:00 – oficjalne otwarcie konferencji, powitanie gości, prezentacja ośrodka i wykładowców
Prezes Zarządu Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach Marcin Kulicki,
11:10 – Zespoły bólowe kręgosłupa – choroba cywilizacyjna XXI wieku, dane epidemiologiczne, zapotrzebowanie, kompleksowy model podejścia do chorych. Prof. N. dr hab. Paweł Nauman, Kierownik Centrum Leczenia Chorób Kręgosłupa Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach.
11:20 – Zespoły bólowe kręgosłupa lędźwiowego. Postępowanie, czerwone i żółte flagi, niekorzystne czynniki prognostyczne
Lek. med. Jurij Kseniuk
11:40 – Dolegliwości odkręgosłupowe jako wyzwanie współczesnej fizjoterapii
Dr n. med. mgr. Adam Bronikowski.
12:00 – Małoinwazyjne metody leczenia przeciążeniowego bólu kręgosłupa pochodzenia stawowego
Dr n. med. Krzysztof Szalecki
12:20 – Badania neurofizjologiczne w diagnostyce różnicowej i kwalifikacji do leczenia operacyjnego zespołów korzeniowych
Dr. Hab. n. med. Rafał Rola
12:40 – Leczenie operacyjne dyskopatii lędźwiowej w zespołach korzeniowych
Dr. N. med. Krzysztof Szalecki
13:00 – Leczenie operacyjne dyskopatii szyjnej w zespołach korzeniowych
Lek. med. Radosław Manowiec
13:20 – Wskazania do usztywnienia segmentu ruchowego w kręgosłupie L-S. Techniki operacyjne, czynniki ryzyka, komplikacje wyniki.
Lek. med. Jurij Kseniuk
13:40 – runda pytań i odpowiedzi – okrągły stół, dyskusja ekspertów, pytania publiczności
14:00 przerwa na lunch.

Sesja popołudniowa – nowotwory kręgosłupa
Prowadzący Prof. Dr hab. n. med. Andrzej Kawecki, współprowadzący dr n. med. Grzegorz Nawrocki.
15:00 – Nowotwory kręgosłupa – Strategia postępowania
Dr hab. n. med. Tomasz Mandat
15:30 – radioterapia w leczeniu choroby przerzutowej kręgosłupa – weszliśmy w nową erę
Dr n. med. Dorota Kiprian
Wykład specjalny:
16:00 – leczenie udarów mózgu metoda mechanicznej trombektomii. Wskazania, wyzwania, perspektywy.
Dr hab. n. med. Adam Kobayashi
16:30zakończenie obrad.

Sponsorzy:
IMC Varian medical systems, IMP Impomed Centrum

Sobota 14/12/2019 • Hotel IBIS, ul. Jana Pawła II 10, Siedlce

Sesja poranna – znaczenie profilaktyki i samodzielnego dbania o zdrowie

11.00 – otwarcie drugiego dnia konferencji. Prezentacja działalności Fundacji Małgosi Braunek „Bądź”.
11.15 – Prawidłowe oddychanie i dotlenienie organizmu jako skuteczny czynnik wspierający zdrowie i leczenie wielu dolegliwości, re-edukacja oddechowa, ćwiczenia oddechowe wg Metody Buteyko, lek.med. integralnej Elżbieta Dudzińska.
13.00 – odżywianie jako istotny czynnik podnoszenia jakości życia w terapii chorób przewlekłych, w szczególności schorzeń kręgosłupa. Model optymalizacji stylu życia z uwzględnieniem wartościowego odżywiania, aktywności fizycznej oraz świadomości. Zasady wprowadzania trwałej zmiany w odżywianiu – potencjał i ograniczenia, psychodietetyczka – Teresa Majewska.
14.30 – przerwa na lunch 

Sesja popołudniowa – świadomy ruch jako ścieżka do zdrowego kręgosłupa
15.30 – Joga kręgosłupa – wzmacnianie i rozciąganie. Wpływ jogi na kręgosłup i system nerwowy, joga jako skuteczna praca z bólem i schorzeniami kręgosłupa. Certyfikowana nauczycielka jogi Iyengara Kasia Grupińska.
16.00zakończenie konferencji.

Zapisz się na newsletter

Wyślemy porcję porad, inspiracji i zaprosimy na wydarzenia organizowane przez naszą fundację

Szanujemy prywatność naszych subskrybentów i zapewniamy, że podane dane tj. adres e-mail będzie używany wyłącznie do celów związanych z wysyłaniem informacji o działaniach Fundacji Małgosi Braunek „Bądź”. Wypełniając formularz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych związanych z komunikacją elektroniczną. Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Fundacja Małgosi Braunek Bądź” z siedzibą przy ul. Husarii 32, w Warszawie (02-951) dowiedz się więcej
© 2016 Fundacja Małgosi Braunek „Bądź”. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Realizacja: PureWeb