archiwum wydarzeń

Relacja z warsztatu Qigong z Pawłem Raszkiewiczem

grudzień
Warsztaty Qigong z Pawłem Raszkiewiczem

Podczas warsztatu prowadzonego przez Pawła Raszkiewicza (Droga Dao) 15.12.2018 r. poznaliśmy podstawy Qigong i dowiedzieliśmy się o zdrowotnych korzyściach płynących z praktyki.

Poznaliśmy 5 wybranych ćwiczeń z serii 18 ćwiczeń o nazwie shibashi

• ćwiczenia rozpoczynające formę
  • krążące ramiona rozganiają chmury
  • skręty tułowia i spoglądanie na księżyc
  • lecąca gołębica rozpościera skrzydła
  • uciskanie dłońmi w ciszy

Qigong to znany już w starożytnych Chinach system ćwiczeń oddechowych połączonych z lekką gimnastyką. Jest tam po dziś dzień niezwykle popularny, a w ostatnich latach robi również zawrotną karierę na Zachodzie. Idealny na podniesienie poziomu energetycznego, zdolności koncentracji czy wyzbycie się przypadłości cywilizacyjnych takich jak przewlekły stres, bezsenność czy nadciśnienie. Qigong poza swoimi walorami zdrowotnymi, stanowi również podbudowę wielu sztuk walki, przez co jest niezwykle bogaty, z mnóstwem różnorodnych ćwiczeń przeznaczonych konkretnym celom. Nie istnieją żadne przeciwwskazania do praktyki Qigong, a same ćwiczenia mogą być z powodzeniem wykonywane przez osoby w każdym wieku, a nawet uskarżające się na drobne niepełnosprawności pourazowe.

Dziękujemy Pawłowi za wspaniały, uważny warsztat, za podzielenie się swoją wiedzą. Dziękujemy Centrum Kultury Wilanów za użyczenie nam sali, idealnej do pomieszczenia nas wszystkich!

Do następnego!