Było

Relacja z warsztatu – Uważne podejście do bycia z rakiem

Podczas warsztatu prowadzonego przez Annę Borzeszkowską – psychoonkolga, certyfikowanej nauczycielki Mindfulness; coach ICC, EMCC, cancer Coach (www.instytutharmony.com) 13.04.2019 mieliśmy okazję posłuchać jak ćwiczenie uważności może wspierać pacjentów i ich bliskich w radzeniu sobie z doświadczeniem choroby nowotworowej.

Mindfulness nie jest lekiem na raka, ale z całą pewnością może wspierać pacjentów i ich bliskich w lepszym radzeniu sobie z chorobą – z jej symptomami i efektami ubocznymi. Regularna praktyka pozwala poprawiać jakość życia w chorobie, lepiej radzić sobie ze stresem i trudnościami jakie przynosi leczenie onkologiczne.

Podczas zajęć dowiedzieliśmy się m.in.:

– Czym jest, a czym nie jest Mindfulness
– Poznaliśmy podstawowe zasady Mindfulness
– Czym jest Mindfulness w chorobie onkologicznej
– Uważność na oddech, jakie ma znaczenie?
– Automatyczny pilot – czym jest i jak działamy na automatycznym pilocie?
– Uważność na ciało i świadomość swego ciała, świadomość stresu w ciele
– Uważna praca z myślami i emocjami, od czego zacząć?

Warsztaty uzupełnił koncert muzyki na misach tybetańskich w wykonaniu Ani Borzeszkowskiej, która ćwiczenia uzupełniła czytaniem fragmentów poezji traktujących o mocy uważności. Dziękujemy wszystkim uczestnikom i miejmy nadzieję do zobaczenia niebawem na kolejnych fundacyjnych warsztatach.

Rumi „Dom Gościnny”

„Bycie człowiekiem jest jak dom gościnny
Każdego ranka nowy gość.
Radość, depresja, podłość,
Czasem chwilowa świadomość przychodzi
jako niespodziewany gość.
Powitaj i ugość ich wszystkich!
Nawet jeśli są tłumem smutków,
które gwałtownie oczyszczają Twój dom
z mebli
Mimo to, traktuj każdego gościa z szacunkiem.
Może to oczyszczenie
stworzy przestrzeń dla nowego zachwytu.
Ciemne myśli, wstyd, złość,
Powitaj je z uśmiechem u drzwi,
i zaproś do środka.
Bądź wdzięczny każdemu kto przyjdzie,