archiwum wydarzeń

Relacja z wykładu o naturalnej medycynie Indii – Ajurwedzie

październik
„Ajurweda – medycyna starożytnych Indii i jej podejście do choroby nowotworowej” - wykład Przemka Wardejna

13 października 2018 r. odbył się wykład Przemka Wardejna o naturalnej medycynie Indii – Ajurwedzie – „Ajurweda – medycyna starożytnych Indii i jej podejście do choroby nowotworowej”. Dziękujemy Wam za tak liczne przybycie! Z Ajurwedą spotkaliśmy się w Fundacji po raz pierwszy i na pewno nie ostatni.

Ajurweda to system medycyny hinduskiej rozwinięty w starożytności. Termin ajurweda jest złożeniem słów z sanskrytu ajuh – „życie” oraz weda i oznacza „wiedzę o życiu” lub „przebieg życia”. Ajurweda zajmuje się zdrowiem fizycznym, psychicznym i duchowym, jest więc ze swojego założenia systemem holistycznym, pełnym, traktującym człowieka całościowo. Według Ajurwedy fizyczna choroba zaburza stan emocjonalny, osłabia zmysły, co może powodować zaburzenia psychologiczne. Z kolei brak równowagi na poziomie psychicznym ma konkretne fizyczne konsekwencje. Prowadzi to do zachwiania diety, nadwyrężenia serca i nerwów, osłabienia ciała fizycznego.

Podczas wykładu dowiedzieliśmy się między innymi, że człowiek przychodzi na świat z określonym układem energetycznym, który go konstytuuje. Nie ma dwóch identycznych układów tak jak nie ma dwóch takich samych osób. Terapia ajurwedyjska nie proponuje jednej recepty dla wszystkich. Leczenie zawsze jest indywidualne. W zależności od tego, który rodzaj energii przeważa, dzielimy się na typy:
– vatha
– pitha
– kapha

Każdy z tych typów określa nasze cechy charakteru, energii, mówi o rodzaju apetytu i typowych przypadłościach. Droga do zdrowia to droga do odzyskania utraconej równowagi pomiędzy doszami.

Przemek Wardejn jest konsultantem ajurwedyjskim, nauczycielem medytacji, trenerem personalnym. Przemek zajmuje się ajurwedą od prawie 20 lat, był wieloletnim tłumaczem konsultacji lekarzy ajurwedyjskich w Polsce i Indiach, ukończył Instytut Ajurwedyjski Ayuskama w Rishikesh w Indiach, a także odwiedził wiele klinik i ośrodków ajurwedyjskich w Indiach, Europie, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.

Dziękujemy Przemku za ogrom wiedzy, za przekazanie jej w sposób tak zrozumiały, przystępny i pełen humoru! Do zobaczenia niebawem!