newsy

„Sensowne ścieżki zdrowia” – Barwa daje energię, rozmowa Oriny Krajewskiej z Joanną Jakubowicz

Kolory otaczają nas zewsząd, ale też wypełniają od środka. Instynktownie wiemy, który nas wspiera, który ogranicza, a który oddaje sens nas samych. Orina Krajewska w kolejnym odcinku cyklu Sensowne Ścieżki Zdrowia rozmawia z Joanną Jakubowicz, współorganizatorką warsztatów opartych na teorii pięciu energii mądrości. Według niej praca z kolorami poszerza naszą świadomość. Prezentujemy fragment rozmowy  oraz link do całości poniżej. Dobrej lektury!

ORINA KRAJEWSKA: Coraz powszechniejsza jest wiedza o tym, że barwy wpływają na nastroje i zdrowie, ale jeszcze ciekawsza wydaje się informacja, że potrafią oddać naszą osobowość i obudzić w nas konkretną energię. Na czym polega teoria pięciu energii mądrości?

Joanna Jakubowicz: To jedna z wielu teorii opisujących, jak może powstać, kiedy otoczenia nie akceptuje zachowania typowego dla energii czerwonej, bo promuje inne, np. działanie, a nie okazywanie uczuć. Szukając akceptacji najbliższych, zaczynamy używać innej energii, która nie jest dla nas tak bardzo naturalna, i używamy jej bardziej jako tarczy. Energią-tarczą posługujemy się trochę niezręcznie, w sposób przyblokowany. Zawsze kiedy coś wypieramy, wydaje nam się, że to znika, natomiast to się przejawia inaczej, negatywnie, często w sposób pasywno-agresywny. Sami, na podświadomym poziomie, też możemy podjąć decyzję, by pewnych energii się wyrzec. Takim przykładem może być sytuacja, kiedy byliśmy świadkami intensywnych kłótni rodziców, nie lubiliśmy tego, więc decydujemy się stłumić tę energię, która naszym zdaniem jest za to odpowiedzialna. Kłótnia to przeważnie energia czerwona, energia pasji i spontanicznych reakcji.

Co się dzieje, kiedy energie przejawiają się w sposób naturalny, nieprzyblokowany? Korzystamy z nich wtedy w sposób swobodny. Nie mamy problemów z podejmowaniem decyzji, działamy spontanicznie – potrzebujemy posprzątać, więc sięgamy po energię działania, potrzebujemy zadzwonić do przyjaciela – sięgamy po energię relacji i działania, bo musimy wykonać jakieś czynności, żeby doszło do tego kontaktu. Gotujemy obiad, więc korzystamy z energii zasobów, ale też energii relacji, bo myślimy o tym, że gotujemy dla bliskiej osoby, energii działania, która pozwala nam obrać ziemniaki, oraz energii myślenia i planowania, dzięki której możemy zaplanować czynności i całą logistykę.

Do tego, żeby wszystkie te energię przejawiały się swobodnie i był między nimi przepływ, niezbędna psychologia przestrzeni sensowne ścieżki zdrowia funkcjonuje człowiek. Wywodzi się z buddyzmu tybetańskiego i opiera na matrycy w kształcie koła podzielonego na pięć elementów – pięć energii, czyli pięć mądrości. Mają one swoją nazwę i kolor, i są zbiorem cech i właściwości, które je charakteryzują. Istnieje cały system narzędzi do poznania, odblokowywania i posługiwania się tymi energiami w naszym życiu. Opracowała go Irini Rockwell, uczennica tybetańskiego mistrza Chögyama Trungpy Rinpoche. Jest autorką książki „Pięć Energii Mądrości. Buddyjska droga do zrozumienia osobowości, emocji i związków” i założycielką Instytutu Pięciu Energii Mądrości (Five Wisdoms Institute) w Stanach Zjednoczonych, gdzie uczy ludzi, jak rozpoznawać i pracować z energiami. Prowadzi warsztaty, szkolenia, treningi. Ja nie brałam w nich udziału, całą swoją wiedzę nabyłam od Małgosi Braunek, która uczyła się u Irini. Była moją nauczycielką przez 20 lat.

SENS, rozmowa z Joanną Jakubowicz >>>>>