Było

Tradycyjna Medycyna Chińska – relacja z wykładu Teresy Majewskiej, 21 września 2019

Dziękujemy wszystkim za obecność na Fundacyjnym wykładzie „Tradycyjna Medycyna Chińska” – prowadzonym przez Teresę Majewską – psychodietetyczkę (SWPS) i dietetyczkę TCM (Avicenna Institute), członkinię Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, współpracującą z  Centrum Medycyny Zintegrowanej oraz z  Ośrodkiem Psychoterapii Strefa Zasilania oraz Ośrodkiem Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczym Koła PSONI.

Warto przypomnieć, że w tym roku Światowa Organizacja Zdrowia uznała TCM za naukę i doceniła jako wartościowe uzupełnienie konwencjonalnych metod leczenia.

Na początku spotkania omówiliśmy najważniejsze pojęcia i teorie TCM m.in.: Yin, Yang, Qi, 5 przemian, zegar narządów, by zintegrować podstawy teoretyczne i założenia filozoficzne leżące u podstaw najstarszego na świecie systemu medycznego (o nieprzerwanej ciągłości przekazu).

Prowadząca Teresa Majewska jako psychodietetyczka i dietetyczka TCM podczas wykładu koncentrowała się na kwestiach związanych z odżywaniem.  TCM dysponuje potężną wiedzą na temat wpływu na nasze zdrowie tego co,
jak oraz kiedy jemy i przypisuje dietetyce 80% siły leczenia! TCM pomaga zrozumieć mechanizmy jakim podlegają nasze ciała i podpowiada jak komponować posiłki, by je równoważyć i indywidualnie dostosować do potrzeb danej osoby, rodziny tu i teraz – z uwzględnieniem klimatu, pory, roku, pogody i pory dnia.

Zdaniem Sun Si Miao – sławnego lekarza żyjącego na przełomie VIII i IX w.n.e, “Ci, którzy nie posiadają wiedzy o pokarmach, nie mają szans na przetrwanie.” Rozmawialiśmy więc jak w praktyczny sposób skorzystać z wiedzy sprzed tysięcy lat dziś w nowoczesnym świecie. Przekonywaliśmy się nawzajem jak aktualna i wspierająca jest wiedza o rytmie dobowym, sposobie oddziaływania poszczególnych smaków, termiki produktów żywnościowych i obróbki termicznej. 

Warto uświadomić sobie, że żyjemy w rzeczywistości, w której jak donosi raport komisji EAT Lancet (trwających 2 lata badań naukowych 37 światowej klasy ekspertów z 16 krajów) – “niezdrowa dieta stwarza większe ryzyko
zachorowalności i umieralności niż niebezpieczny seks, używanie alkoholu, narkotyków i tytoniu”*.

Tymczasem, zdaniem współczesnej lekarki – dr Han Liping “dzięki zastosowaniu kilku prostych zasad mówiących o tym jak żyć w zgodzie z naturą, a w szczególności z naszą własną naturą, możemy wpływać na utrzymanie dobrego stanu zdrowia. Odpowiedzialność za zdrowie spoczywa na nas samych i zależy od tego co jemy, jak śpimy, jak pracujemy i czy uprawiamy ćwiczenia fizyczne.”

 

Zachęcamy do dalszych, wspólnych działań w ramach wykładów, warsztatów oraz konsultacji indywidualnych i rodzinnych prowadzonych przez  Teresę Majewską, więcej informacji: https://bit.ly/2lrhgms

Dziękujemy za wspólne spotkanie Fundacja Małgosi Braunek „Bądź”.

*“The planetary health diet New Lancet report demonstrates why diet and food production must radically change to improve health and avoid potentially catastrophic damage to the planet”

Zapisz się na newsletter

Wyślemy porcję porad, inspiracji i zaprosimy na wydarzenia organizowane przez naszą fundację

Szanujemy prywatność naszych subskrybentów i zapewniamy, że podane dane tj. adres e-mail będzie używany wyłącznie do celów związanych z wysyłaniem informacji o działaniach Fundacji Małgosi Braunek „Bądź”. Wypełniając formularz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych związanych z komunikacją elektroniczną. Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Fundacja Małgosi Braunek Bądź” z siedzibą przy ul. Husarii 32, w Warszawie (02-951) dowiedz się więcej
© 2016 Fundacja Małgosi Braunek „Bądź”. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Realizacja: PureWeb