Było

Warsztat „Mindfulness w łagodzeniu bólu”- 11.03.2017 r.

Świeżo po warsztacie „Mindfulness w łagodzeniu bólu”…..

Ból jest bardzo indywidualnym doświadczeniem. Tylko osoba, która go doświadcza może być pewna jego obecności ale i ona może mieć duży kłopot z dokładnym opisaniem go.

Uporczywy ból to jeden z trudniejszych problemów. Trudno go znosić i leczyć. Często zabiera witalność, radość życia, nasila lęk, wzmaga stres i frustrację. Powoduje wyczerpanie. Często prowadzi do wyniszczenia człowieka na wielu poziomach. Uporczywy ból może prowadzić wręcz do wykluczenia z codziennego doświadczania życia i do izolacji. Codzienne zmaganie się z bólem wymaga wiele wysiłku i odwagi.

• Czy można coś z tym zrobić?
  • Czy można na ból spojrzeć z życzliwością i akceptacją?
  • Czy można odzyskać radość życia i mieć lepszy z nim kontakt?
  • Czy można podnieść jakość swojego życia zamiast koncentrować się nieustannie na redukcji cierpienia?
  • Czy można z powrotem z pacjenta stać się człowiekiem?Podczas spotkania, prowadząca przekazała uczestnikom praktyczne wskazówki związane z treningiem uważności, korzystnym w radzeniu sobie z bólem.

Podpowiedziała jak praktykować akceptację i uświadomiła jak wiele automatycznych wzorców i reakcji może nasilać ból. Uczestnicy poznali również  kilka prostych i praktycznych ćwiczeń uważności, które pozwolą go łagodzić i lepiej sobie z nim radzić. Na warsztacie doświadczyliśmy  jak praktyka uważności pozwala przekierować uwagę z bólu na te obszary, które można kontrolować.

Prezentacja z warsztatu:

Mindfulness w bólu >>>