Było

Za nami III Międzynarodowy Kongres Patient Empowerment, który tym razem odbył się pod hasłem „Ekspertyza-Empatia-Ewolucja”

III Międzynarodowy Kongres Patient Empowerment pod hasłem „Ekspertyza-Empatia-Ewolucja” odbył się w dniach 24-25 kwietnia w Warszawie, w Centrum Konferencyjnym Kopernik.  Kongres jest coroczną okazją by  pacjenci i liderzy organizacji pacjenckich, lekarze, decydenci, czy przedstawiciele środowisk naukowych wymienili się opiniami na temat możliwości polepszenia sytuacji w ochronie zdrowia tak, by odpowiadała ona na aktualne potrzeby pacjentów z chorobami przewlekłymi.

Zaproszenie do udziału w kongresie przyjęła Małżonka Prezydenta RP, Agata Kornhauser-Duda, która udzieliła również honorowego patronatu temu wydarzeniu. Kongresu otworzyło wystąpienie Ministra Zdrowia prof. Łukasza Szumowskiego, a główną dyskusję na temat praw i obowiązków pacjenta poprowadził Minister Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta.

Wśród zagranicznych gości pojawili się: Profesor Mark Lawler z Queen’s University Belfast, Profesor Tit Albreht z National Institute of Public Health of Slovenia, Caterina Hoosseni z Patient Innovation (Portugalia) i Joan Andresen z Patientforeningen Danmark.

Program kongresu składał się z kilkunastu sesji tematycznych, ujętych w 3 bloki:

• PACJENT JAKO LIDER STRATEGII ZDROWIA, podczas którego uczestnicy starali się znaleźć odpowiedzi na pytania m.in., jak podnosić skuteczność działań organizacji pacjenckich, jakie są społeczne i ekonomiczne konsekwencje chorób przewlekłych czy jakie korzyści dla pacjentów mogą wynikać z utworzenia Agencji Badań Medycznych,
  • ZDROWIE TERYTORIALNE, w którym paneliści dyskutowali m.in. o roli samorządu w polskim systemie ochrony zdrowia i edukacji pacjenta,
  • EMPATIA. EWOLUCJA. EKSPERTYZA, w tej części uczestnicy skoncentrowali się głównie na zagadnieniach relacji lekarz – pacjent: „od choroby do człowieka” i tworzeniu procesów HTA w konfrontacji z doświadczeniami organizacji pacjenckich.

Pierwszego dnia kongresu Fundacja Żyjmy Zdrowo zainaugurowała drugą część kampanii poświęconej kobietom z zaawansowanym rakiem piersi, pt. „Wykorzystaj czas na życie”. Prezes Fundacji, Iwona Schymalla, poprowadziła także niezwykle ważny i inspirujący dla naszej Fundacji panel dyskusyjny, pt. „Obudzić w sobie siłę. Jakiego wsparcia potrzebują kobiety chore na nowotwory”.

Fundacja Małgosi Braunek „Bądź” dziękuje za zaproszenie na Kongres i wiele cennych informacji jaki udało się zdobyć podczas dwóch dni spotkań. Do zobaczenia za rok!